Tablica na liceum w Oświęcimiu poświęcona Ignacemu Fikowi...

  Tablica na liceum w Oświęcimiu poświęcona Ignacemu Fikowi powinna zostać usunięta

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tablica na liceum w Oświęcimiu poświęcona Ignacemu Fikowi powinna zostać usunięta
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Bogusław Kwiecień

  W ocenie IPN, nie ma wątpliwości, że Ignacy Fik jest symbolem stalinizmu. Nie może w tej sytuacji stanowić wzoru dla młodzieży. W Oświęcimiu jest on również patronem jednej z ulic Starego Miasta
  Przy wejściu do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego wisi tablica poświęcona Ignacemu Fikowi. Według IPN powinna zniknąć. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną do 2 września br. samorządy miały czas, by usunąć nazwy upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm.

  Według krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, do takich należy Ignacy Fik, któremu poświęcona jest tablica znajdująca się na frontonie oświęcimskiego „Konara”. W tej szkole, wówczas jeszcze Prywatnym Gimnazjum Realnym Koedukacyjnym, przed II wojną światową Ignacy Fik był nauczycielem. Jego nazwę nosi także jedna z ulic na Starym Mieście.

  Na tablicy ufundowanej w listopadzie 1961 r. widnieje napis: W XX rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej Ignacemu Fikowi, pedagogowi, poecie, sekretarzowi KM PPR w Krakowie rozstrzelanemu przez Niemców 27 XI 1942 r. Społeczeństwo Oświęcimia i Towarzysze Walki.  – Jestem tylko zarządcą budynku. Decyzja w tym przypadku należy do władz powiatu – mówi Jolanta Bąk, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. Konarskiego w Oświęcimiu. W starostwie na razie tą sprawą się nie zajmowano. – Na pewno nie pozostanie bez echa – zapowiada Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski. Przyglądnie się miejscom, które budzą takie wątpliwości. Nie wyklucza przeprowadzenia kwerendy, aby uzyskać pełne informacje na ten temat innych nazw czy osób, które upamiętniają komunizm.

  W ocenie IPN, nie ma wątpliwości, że Ignacy Fik jest symbolem stalinizmu. Nie może w tej sytuacji stanowić wzoru dla młodzieży i tablica ze szkoły powinna zostać zdjęta.Problem dotyczyć będzie także władz miasta. Dotąd w oświęcimskim magistracie wyraźnie twierdzono, że wszystkie nazwy propagujące lub symbolizujące komunizm zostały już w porę usunięte.  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  b********, szukajacy tematu

  gazeta wybiórcza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Stalin był dobrym człowiekiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no

  no no (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Stalin nie wiedział

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - jak się do niego przygotować?

  Egzamin gimnazjalny - jak się do niego przygotować?

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?