Nasza Loteria

Tak obchodzone jest 95-lecie Aeroklubu Krakowskiego!

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pokazy akrobacji lotniczych, loty szybowcem, zrzuty spadochroniarzy. W Pobiedniku Wielkim odbyło się wyjątkowe - lotnicze święto. W niedzielę, 3 września Aeroklub Krakowski zaprosił na Lotniczy Dzień Otwarty z okazji 95-lecia swojego istnienia. Wśród atrakcji przygotowano też wystawę samolotów i szybowców, a także konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Na niebie można było zobaczyć grupę paralotniową Flying Dragon Team. Nie zabrakło też historycznych perełek takich jak dwa samoloty Piper Cub.

Lotniczy Dzień Otwarty w Pobiedniku Wielkim

Wielka lotnicza impreza pod Krakowem rozpoczęła się od lotów widokowych szybowcem za wyciągarką. Odwiedzający wydarzenie goście praktycznie od samego rana w niedzielę, 3 września mieli możliwość obejrzenia statycznej wystawy samolotów i szybowców, a także odwiedzenia stref partnerskich. Dla najmłodszych przygotowano także konkursy z nagrodami.

Po południu odbył się także pokaz modelu w locie Roberta Tomzika, laureata 2 miejsca w Karlskoga World Cup 2022 - Międzynarodowych Zawodach Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi zaliczanych do rankingu Pucharu Świata w kategorii F2B.

Punktem kulminacyjnym imprezy są pokazy lotnicze, które rozpoczęły się o godz. 18. Najpierw na niebie pojawili się skoczkowie spadochronowi z AN-2. Po ich lądowaniu miał miejsce pokaz w locie samolotu Wiedeńczyk An-2. Kilka chwil później na niebie zaprezentowała się para samolotów historycznych Piper Cub - jeden SP-SMLP będący własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, drugi będący własnością prywatną Antoniego Nowaka z Żywca.

Następnie miały miejsce indywidualne akrobacje: na samolocie Boeing Stearman pilotowanego przez Marka Forystka, Extra 330 SP-YMS pilotowanego przez Mariusza Szarawarę, Extra 330 SP-GII pilotowanego przez Marka Choima.

Z kolei tuż przed godz. 19 odbył się pokaz w locie grupy paralotniowej Flying Dragon Team wzdłuż osi pasa.

Wydarzenie zostanie zwieńczone startem balonu z Kraków Balloon Team z Pobiednika.

Kto pojawił się na święcie lotniczym?

Fundacja Wiedeńczyk An-2 , która powstała 26 sierpnia 2013 r. w Krakowie. Założyli ją dwaj byli piloci podkrakowskiej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego – Zbigniew “Funio” Chłopecki i Jerzy “Jerry” Antonkiewicz. Obaj piloci po ukończeniu dęblińskiej szkoły i wyszkoleniu na samoloty An-2 dostali przydział do 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach. Przez cały okres pełnienia służby pilotowali samoloty An-2, a w szczególności ten o numerze bocznym 7447, popularnie zwanym Wiedeńczykiem.

1 Szkoła Bojowego spadochroniarstwa 1sbs.pl utworzona została przez pasjonatów klasycznego spadochroniarstwa, którzy chcieli powrócić do skoków i szkoleń na okrągłych spadochronach. Trzon kadry szkoły stanowią byli i obecni żołnierze jednostek powietrznodesantowych oraz doświadczeni cywile.

Mariusz Szarawara - pilot od 2009 roku, w akrobacji lotniczej od 2013, członek Aeroklubu Krakowskiego od 2009 roku. Od 2020 roku członek Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej. Zdobywca trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski w 2022 roku, brązowy medalista Mistrzostw Polski w 2023 roku w akrobacji samolotowej w klasie Intermediate. Szef szkoły lotniczej Extreme Fly Aerobatic Academy. Założyciel grupy akrobacyjnej Avalanche. Właściciel samolotów m. in. Zlin 526F, Extra 300L, Wilga PZL. 104, Pipistrel.

Marek Choim - jest jednym z nielicznych na świecie, którzy puszczają kolorowe dymy i pirotechnikę na najlepszym na świecie samolocie akrobacyjnym Extra 330SC. Jego przygoda z pokazami lotniczymi rozpoczęła się w 2013 roku w Warszawie.

Flying Dragons Team - polska grupa pokazowa składająca się z 6 pilotów latających na skrzydłach Dudek Paragliders Snake 1.2. Można ich spotkać na największych pokazach lotniczych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju – latali między innymi w Arabii Saudyjskiej, Szwecji, Słowacji czy Portugalii.

Krakow Ballon Team bezpiecznie starują z każdego miejsca, nawet Rynek krakowski, Warszawskie przedmieścia czy też podworce zamku w Niepołomicach były świadkami startów balonów, bo tylko balony są w stanie wystartować z tak ekstremalnych, a zarazem pięknych miejsc. Krakow Ballon Team to wieloletni organizator imprez, fiest balonowych, do których zaliczyć można cyklicznie rozgrywany od 2004 roku w Krakowie i okolicy Puchar Balonów Unii Europejskiej „ Niebo Otwartej Europy”, Balonowy Puchar Polski. Organizator corocznych wypraw balonowych na największe balonowe festiwale w Europie i w Świecie.

Samolot Boeing Stearman , czyli wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3. Samolot opuścił fabrykę w Wichita 12-ego marca 1941 roku. Wyszkoliło się na nim podstawowo kilkudziesięciu pilotów US NAVY, którzy latali później na F4-U Corsair, P-51 Mustang czy SNJ.

Dwa samoloty typu Piper Cub L4H, jeden SP-SMLP będący własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w malowaniu setnego dywizjonu latających wielbłądów Armii Izraelskiej z czasów konfliktu Synajskiego z roku 1943. Drugi będący własnością prywatną Antoniego Nowaka z Żywca w malowaniu 5 Armii Amerykańskiej we Włoszech podczas drugiej wojny światowej z roku 1944. Oba samoloty brały czynny udział w walkach podczas II wojny światowej.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska