Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takiego multimedialnego spektaklu jeszcze nie widzieliście! Iskry Niepodległej pojawiły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Takiego multimedialnego spektaklu jeszcze nie widzieliście! Iskry Niepodległej pojawiły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Takiego multimedialnego spektaklu jeszcze nie widzieliście! Iskry Niepodległej pojawiły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Adam Wojnar
Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny Biura „Niepodległa” umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane zostaną fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty. W dniach 7-9 sierpnia 2023 r. Iskry Niepodległej zawitały do Krakowa, do Muzeum Lotnictwa Polskiego, a w dniach 10-11 sierpnia będą w Libiążu. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne!

– To bardzo ciekawy projekt Biura „Niepodległa” i wyjątkowa okazja, by w nietuzinkowy sposób poznać historię Polski i wybitne postaci, które zasługują na miano takich właśnie „Iskier Niepodległości” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Iskry Niepodległej to projekt podróżujący, który dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania. W projekcie przypomniano historie ponad stu wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością (do pobrania ze sklepów Google Play oraz AppStore, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej).

Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Z bliska zobaczyć można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne – order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez Jana Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17 czy historyczne pierwsze złoto olimpijskie dla Polski wywalczone w 1928 r. przez Halinę Konopacką w rzucie dyskiem.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Iskry Niepodległej mają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowany został Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier.

Nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” gości w województwie małopolskim w dniach 4-11 sierpnia. Naczepa odwiedziła już Niepołomice, a kolejne na trasie jest obecnie Kraków i następnie Libiąż.

Kraków 7-9 sierpnia - Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39

Ostatniego dnia multimedialny projekt w Krakowie będzie można zobaczyć w godz. 9.00-15.00.

Libiąż 10-11 sierpnia - parking przy Libiąskim Centrum Kultury, ul. Górnicza 1

  • Dzień I: 10:00 – 18:00
  • Dzień II: 10:00 – 16:00

Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce. Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

Chcesz porozmawiać z Lincolnem? Meta tworzy chatboty z osobowością

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska