Nasza Loteria

Takiego przedstawienia Stary Teatr jeszcze nie widział! Pierwsza premiera sezonu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Pożądanie i rodzaje jego manifestacji wziął na warsztat Paweł Sakowicz, reżyser spektaklu "Boa" otwierającego sezon artystyczny w Starym Teatrze. To pierwsze na tej scenie przedstawienie choreograficzne.

- Bazą spektaklu choreograficznego są choreografia i taniec. W spektaklu "Boa" pojawia się słowo, ale jego trzonem są ciała w ruchu - wyjaśnia Paweł Sakowicz, reżyser i choreograf przedstawienia. - Nie pracujemy w tym spektaklu z tradycyjną narracją. Temat, którego dotykamy to pożądanie i sposoby, w jakie może się realizować, jak może być przeżywany, jak możemy korzystać z różnych kodów kulturowych, które funkcjonują. bierzemy pod lupę pewne zjawisko stąd też bardzo duży nacisk na biodra i oczy, które, by dotykać nie potrzebują zmysłu dotyku.

"Boa" to pierwsze przedstawienie choreograficzne w historii Starego Teatru oraz debiut reżyserski choreografa na scenie teatru instytucjonalnego. Głównym tematem i obszarem ruchowej eksploracji jest pożądanie i rodzaje jego manifestacji. Twórcy zastanawiają się, jakimi drogami „cyrkuluje ono w ciele”.

- Widzowie mogą być trochę zaskoczeni rodzajem spektaklu, myślę jednak, że z tego zaskoczenia może czerpać przyjemność - dodaje Aleksandra Nowosadko.

Na scenie Magda Grąziowaka, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Radosław Krzyżowski, Aleksandra Nowosadko, Przemysław Przestrzelski i Łukasz Szczepanowski.

- Bardzo ważne było dla mnie, by zaprosić do spektaklu aktorów i aktorki w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i podejściem do swojego ciała w tańcu. Patrzymy na pożądanie w różny sposób, czasami w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, czasem pożądanie staje się obfitością, z której możemy korzystać, ale mówimy tez o pożądaniu samego pożądania, czyli o tym, że ważniejsza bywa droga niż finał - dodaje reżyser.

Spektakl Pawła Sakowicza jest pierwszą premierą obecnego sezonu artystycznego, w którym publiczność zobaczy jeszcze pięć innych premierowych przedstawień. Ich wspólnym mianownikiem jest ciało, rozumiane zarówno biologicznie w związku z tańcem i fizjologią człowieka, ale także widziane w kontekście politycznym, seksualnym, estetycznym, artystycznym, jak zapowiadał Beniamin Bukowski, dyrektor artystyczny Starego Teatru.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska