WIDEO: Andrzej Duda zwycięzcą wyborów prezydenckich. Różnica wyniosła 422 tys. głosów
Źródło: TVN24/x-news
"Kraków tańcem malowany" - brzmi tytuł 21. Festiwalu Tańców Dworskich, który zaprosi widzów na spacer w najpiękniejsze miejsca Krakowa. Balet Cracovia Danza w kilku różnych przestrzeniach i sobie właściwym językiem opowie historie o zabytkach oraz postaciach związanych z miastem na przestrzeni wieków, od średniowiecza, przez renesansu - po barok. Zaprezentowane zostaną autentyczne tańce z poszczególnych okresów, ale nie zabraknie też tanecznych rekonstrukcji. Koncepcję i choreografię cyklu 20-minutowych spektakli inspirowanych najważniejszymi zabytkami przygotowała Romana Agnel.
- Będziemy malować tańcem Kraków, opowiadać o zabytkach miasta, o obiektach naszych muzeów i dziełach, które stają się bohaterami przygotowanych programów tanecznych. Zaczynamy od nawiązania do jednego z najpiękniejszych i najsłynniejszych - Ołtarza Wita Stwosza - mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
„Wokół Wita Stwosza” to spektakl przedstawiający sceny z ulic XV-wiecznego Krakowa. Obserwowane przez mistrza Wita uliczne sytuacje stają się dla niego inspiracją do stworzenia poszczególnych kwater słynnego poliptyku. Tancerze w średniowiecznych kostiumach odtworzonych na wzór tych z ołtarza zatańczą na Rynku Głównym w niedzielę, 19 lipca, między godz. 14 a 17 w stylu i technice z XV wieku, prezentując autentyczne choreografie dawnych mistrzów tańca.
Kolejnym punktem spaceru będzie Barbakan, gdzie we wtorek, 21 lipca, balet zatańczy spektakl zanurzony w klimacie kultury staropolskiej „Pan Twardowski - igraszki w Barbakanie”. Sceny legendy zostaną zaprezentowane w rytmach dawnych polskich tańców: mazura, kujawiaka, polki, bergamoszki, wyrywanego. Występy odbędą się między godz. 14 a 17, widzów obowiązuje bilet wstępu do Barbakanu.
Nie zabraknie też historii kobiecych. Inspirowane malarstwem i rzeźbą z Galerii Sztuki Dawnej Polski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka XV-wieczne madonny pojawią się w burgundzkiej Basse danse, prezentując swoje historie i opowieści. Spektakl „Bassa Danza z madonnami” wprowadzi w świat późnego średniowiecza w środę, 22 lipca, na dziedzińcu galerii.
W tym roku nie będzie sceny i nie będzie widowni. Tancerze pojawią się obok przechodniów, często przypadkowych widzów, na ulicach, placach i dziedzińcach, tak jak podczas happeningów. W kolejny weekend - 25 i 26 lipca - wrócą na Rynek Główny, by przez poloneza i mazura opowiedzieć o szlachcicu wchodzącym w dorosłe życie „Od Acana do waćpana” , a także zatańczyć „Krakowskie maszkary”, charakterystyczną renesansową moreskę, siejąc popłoch wśród krakowskich mieszczek. Wszystkie spektakle będą powtarzane trzykrotnie w każdym miejscu, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, tegoroczna edycja została przeformułowana ze względu na pandemię koronawirusa.
- Festiwal miał być wyjściem w przyszłość, a jest pewnego rodzaju podsumowaniem dorobku i działalności. Program składa się ze spektakli, które od lat są w repertuarze baletu - przyznaje Romana Agnel. - Realizowaliśmy je z myślą o naszych zadaniach jako instytucji miasta Krakowa, opierając nasze działania artystyczne na zasobach, dziedzictwie, które mamy w Krakowie i Polsce. Pandemia stanowiła punkt wyjścia do tego, by inaczej spojrzeć na ten festiwal, aby w inny sposób go zrealizować - dodaje.
Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne "Kraków tańczy". Od 27 do 31 lipca grupa międzynarodowych pedagogów online oraz stacjonarnie poprowadzi lekcje z europejskich tańców dawnych. W tym samym czasie, od 28 do 30 lipca odbędą się warsztaty taneczne "Kraków tańczy pod Wawelem" przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
