Ponad 4 mln zł na zadania społeczników w Tarnowie
Kwota przeznaczona na realizację Budżetu Obywatelskiego to w sumie ponad 4 mln złotych, przy czym na jeden projekt można otrzymać maksymalnie 500 tysięcy złotych z budżetu miasta.
- Zgłoszonych pomysłów było więcej, ale pięć z nich odrzucono w trakcie oceny merytorycznej. Nie spełniały bowiem wymogów regulaminowych – tłumaczy Lucyna Bielatowicz, dyrektor dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Tarnowa.
Powody? Zdarzało się, że szacowane koszty były znacznie wyższe, a w jednym przypadku niższe, niż minimalna kwota przewidziana na zadanie, czas realizacji przekraczał rok budżetowy, bądź nie było zgody zarządców terenu na proponowane lokalizacje.
Na co i jak głosować?
Wśród projektów, na które tarnowianie mogą oddać głos są kontynuacje przedsięwzięć, które wygrywały już w poprzednich edycjach BO. To m.in. zajęcia w ramach Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, Klubie Zdrowej Mamy i Dziecka czy Centrum Systemowego Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Można oddać głos również na II edycję Festiwalu Smaku i Kultur Świata. Pozostałe to nowe inicjatywy, w większości zadania inwestycyjne - remonty ulic, chodników, urządzenie boiska czy terenu rekreacyjnego.
Głosowanie potrwa do 14 października. Jedna osoba może oddać głos maksymalnie na dwa wybrane projekty. Można to zrobić przez internet – poprzez stronę bo.tarnow.pl albo wrzucając wydrukowaną wcześniej i wypełnioną kartę do głosowania do urny w Wydziale Spraw Obywatelskich (ul. Nowa 4, pokój 214).
Zwycięskie zadania zostaną ogłoszone 15 października. Ich realizacja teoretycznie powinna nastąpić w przyszłym roku, ale z tym bywa różnie. Popularność Budżetu Obywatelskiego w Tarnowie od kilku lat słabnie właśnie z powodu opóźnień w realizacji inwestycji, w niektórych przypadkach sięgających nawet kilku lat. Taka sytuacja ma miejsce m.in. z budową tężni solankowej na Górze św. Marcina, czy boiska sportowego na Terlikówce. Ostatnio jest problem ze znalezieniem wykonawcy na urządzenie parkletów na ul. Wałowej, które wygrały głosowanie w 2019 roku. Z kolei zwycięski w 2017 r. pomysł urządzenia plaży nad Wątokiem prawdopodobnie nie doczeka się realizacji w ogóle z powodu braku porozumienia z Wodami Polskimi.
Projekty dopuszczone do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Tarnowa 2022
- Czytaj! W Tarnowie. Zakup książek i e-booków dla MBP w Tarnowie.
- Wielofunkcyjne boisko sportowe przy SP nr 10.
- Remont ulicy Sanguszków oraz budowa parkingu dla odwiedzających park Sanguszków.
- Budowa ul. Czereśniowej - Etap 2.
- Festiwal Smaku i Kultur Świata.
- Marcinka - Góra Aktywności. Stworzenie koncepcji całego terenu, wybudowanie kontenera sanitarnego i przebieralni, nasadzenia drzew, ujednolicenie znaków
- Remont, przebudowa i budowa placu zabaw na terenie osiedla Krzyż.
- Modernizacja i zagospodarowanie terenu rekreacyjnego na Strusinie.
- Tradycyjny sad - zagospodarowanie terenu skweru Kazimierza Ożgi.
- Centrum Systemowego Rozwoju Dzieci i Młodzieży.
- Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej.
- Remont ogólnodostępnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 18.
- Remonty strusińskie. Remont chodników na ul. Kościuszki, Pułaskiego, Wilsona, na drodze wewnętrznej pomiędzy Wieniawskiego i Rolniczą, doposażenie placu zabaw przy Pułaskiego
- Klub Zdrowej Mamy i Dziecka.
- Zielone przystanki w Tarnowie. Wykonanie 5 kolejnych, zielonych wiat w mieście.
- "Nie utop życia" - Szkolenie w zakresie ratownictwa w'odnego, kwalifikowanego kursu pierwszej pomocy oraz zakupu przenośnych defibrylatorów dla wszystkich tarnowskich szkół.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje
