
Dziewczynka bardzo mocno kaszlała, skarżyła się na ból głowy. Osoby, którzy skontaktowały się z naszą redakcją, twierdzą, że uczennica miała wysoką gorączkę. Nieoficjalnie wiadomo, że trzecioklasistka z końcem lutego wróciła z Niemiec.
W związku z obawą zakażenia koronawirusem, dziewczynka trafiła do szpitala. - Ze wstępnych badań wynika, że to raczej przeziębienie, bądź jakaś inna infekcja. Jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone na sto procent. My jednak wolimy dmuchać na zimne – mówi Teresa Kot, dyrektor SP nr 15 w Tarnowie.
Koronawirus: aktualizowany raport
Poleciła pracownikom szkoły kontaktować się rano z rodzicami uczniów i informowanie, by odbierali dzieci ze szkoły. Dyrekcja podjęła decyzję o zawieszeniu zajęć także w czwartek i piątek (12 i 13.03.).
Już po odwołaniu zajęć w SP 15, premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu o odwołaniu od poniedziałku zajęć w szkołach na terenie całego kraju.
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...