Nowa pracownia w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie
Problemy ze snem dotykają coraz więcej osób. I to nie tylko osób starszych, ale również młodych. Inni borykają się natomiast z uciążliwą zwłaszcza dla współdomowników przypadłością, jaką jest chrapanie. Zakłóca ono normalny sen i powoduje, że odpoczynek nocny staje się niewystarczający i nieefektywny. Podczas chrapania dochodzi do gorszego dotlenienia organizmu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwać może bóle głowy, zmęczenie, senność.
Zarówno chrapanie, jak również zaburzenia snu można, a nawet trzeba leczyć. Szybko podjęta terapia może bowiem zapobiec rozwojowi chorób współtowarzyszących takich jak: nadciśnienie, cukrzyca, skłonność do udarów i zawałów. Niekiedy okazuje się, że za problemami ze snem stoją zmiany nowotworowe w głowie, o których osoba badana nie miała pojęcia.
Jak wygląda badanie?
- Pacjent przychodzi do pracowni wieczorem i jest poddawany różnego rodzaju badaniom diagnostycznym w ciągu nocy, kiedy przypada pora snu – wyjaśnia Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala św. Łukasza.
Wykonywane jest mu m.in. badanie EEG, które polega na umieszczeniu na głowie pacjenta elektrod i rejestrowaniu aktywności mózgu przy pomocy specjalnego urządzenia – encefalografu.
Pracownia polisomnografii funkcjonuje w strukturach oddziału otolaryngologii. Aby się dostać do niej, na badania konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza z przyszpitalnej poradni otolaryngologicznej.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wakacyjna moda prosto z tarnowskiego Burku dlań pań, panów, dzieci [ZDJĘCIA, CENY]
- Julia, "Królowa życia" z Tarnowa, maluje zwłoki i projektuje trumny
- Nowe atrakcje zaledwie pół godziny drogi z Tarnowa. Latoszyn-Zdrój rozwija ofertę
- Które miasta regionu tarnowskiego wyludniają się, a gdzie populacja rośnie? [RANKING]
