FLESZ - Nowa strategia dla niepełnosprawnych
- Różnic między teatrem „na żywo” a tym prezentowanym przez internet jest wiele, ale najważniejsza jest ta, że transmisje „on-line” to w zasadzie erzac a nie teatr. Skoro jednak weszliśmy w tę formułę, to i postanowiliśmy z niej wyjść. Stąd pomysł, by zarówno „Mady-baby.edu” jak i „Po co jest noc pokazać” w formule "off-line". Trzeba kupić bilet, przyjść do teatru, usiąść na widowni – być żywym pośród żywych - mówi Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiej sceny.
„Mady-baby.edu” autorstwa Gianiny Carbunariu to historia trzech postaci: Bogdana - wrażliwego student sztuk wizualnych, Voicu, sutenera-twardziela o mentalności dużego dziecka oraz Mădăliny - dziewczyny, marzącej o artystycznej karierze (w tych rolach - Maciej Babicz, Tomasz Wiśniewski oraz Anna Zachciał). Z rodzinnej Rumunii przylatują do Dublina po to, żeby poczuć się Europejczykami. Lecz im dalej uciekają od rodzinnego domu, tym bardziej chcą rodzinny dom stworzyć, im mocniej pragną być Europejczykami, tym głębiej czują się Rumunami, im więcej marzą, tym boleśniejsze okazuje się zderzenie marzeń z rzeczywistością.
- W naszym przedstawieniu nie zabraknie okrucieństwa, choć głównie w sferze psychiki. Dozowane będzie jednak tak, aby widz nie stracił poczucia celowości tego, czemu ma ono służyć. Chcemy zadać pytanie: skąd bierze się zło? - tłumaczy Krzysztof Prus, reżyser spektaklu.
"Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury" w reżyserii Ireneusza Pastuszaka to spektakl będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Z jednym wyjątkiem dobór tekstów świadomie pomijał te najbardziej znane, utrwalone w legendzie "Steda" i popularyzowane przez lata w piosence poetyckiej. Spektakl nie jest bowiem kolejnym hołdem wobec "poety przeklętego". To raczej próba wniknięcia w wymiar egzystencjalny jednostki z jej wyraźną dychotomią.
Podstawę spektaklu stanowią fragmenty "Fabula rasa", utworu ważnego dla samego Stachury (pracował nad nim przez lata), wzbogacone korespondującymi z nimi wierszami. Motywy: życia i śmieci, samotności i miłości wreszcie miejsca sztuki we współczesnym świecie to podstawy dialogu toczącego się na scenie. Dopełnieniem, a raczej trzecim filarem, jest muzyka specjalnie dla tego spektaklu skomponowana. W spektaklu zobaczymy: Ireneusza Pastuszaka, Tomasza Wiśniewskiego oraz Arkadiusza Boryczkę.
Spektakl "Mady-baby.edu":
18,19,20 lutego, o godz. 20 na Scenie Underground
Spektakl "Po co jest noc":
5,6,7 marca, o godz. 18 na Scenie Underground
Bilety: https://www.bilety24.pl/organizator/teatr-im-ludwika-solskiego-w-tarnowie-1151.html
