FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Cały Tatry zostały zamknięte dla ludzi w połowie marca. To bezprecedensowa w historii parku sytuacja. Od pięciu tygodni w górach nie ma ludzi. Przyrodnicy informowali już, że zwierzęta zaczęły śmielej pojawiać się na polanach w środku dnia. Wcześniej zazwyczaj ich unikały, bo było tam sporo ludzi.
Przyrodnicy postanowili jednak sprawdzić dogłębniej, jak brak ludzi wpływa na zwierzęta. - To okazja, którą postanowiliśmy wykorzystać i zobaczyć, jak ta natura funkcjonuje, gdy w górach nie ma ludzi - wyjaśnia Tomasz Zwijacz-Kozica z TPN. Badania prowadzone są wraz z Polską Akademią Nauk.
Tatry. Zobacz jak wygląda Dolina Strążyska po kwarantannie. ...
Badaniami objęte są największe zwierzęta: kozice i niedźwiedzie. - Te zwierzęta pod kątem stresu były badane już wcześniej, więc mamy jakieś wyniki do porównania. Jeśli nam się uda, chcielibyśmy przebadać także inne zwierzęta: wilki, jelenie, kuny, lisy. To musi być dużo prób - wyjaśnia pracownik TPN.
Badania polegają na zbieraniu próbek odchodów zwierząt. To muszą być świeże odchody. M.in. z tego właśnie względu te badania do łatwych nie należą.
Na razie TPN zbiera próbki. Te docelowo mają zostać wysłane do laboratorium, gdzie zbadany zostanie poziom stresu.
Gorce - odludne, ale piękne góry. Który szlak wybrać i iść b...
TPN dodaje jednak, że nie spodziewa się wielkich zmian u zwierząt. Okres, gdy Tatry są puste, bez ludzi, jest zbyt krótki. - Dlatego nie ma co liczyć na to, że np. stan populacji za rok tatrzańskich zwierząt się zwiększy. Gdyby taki stan trwał pięć lat, to zupełnie coś innego. Przyroda aż tak szybko nie reaguje - kwituje Tomasz Zwijacz-Kozica.
Badania będą kontynuowane. M.in. dlatego TPN nie zdecydował się otworzyć teraz wszystkich szlaków w Tarach, a jedynie cztery reglowe doliny.
Łanie w Zakopanem sprawdzają, gdzie się podziali ludzie i ic...
[/polecane]19965845, 20042527, 20004445, 20020389, 20045285, 4769198[/polecane]
