Jak mówi Krzysztof Długopolski, ratownik dyżurny TOPR, do wypadku doszło ok. godz. 19. - Zostaliśmy zaalarmowani przez osobę, która poszła w góry z turystką. Poinformowała nas ona, że kobieta spadła ze szczytu Kościelca - mówi ratownik.
Turystka spadła na zachodnią stronę, aż do podstawy ściany. Zmarła na miejscu. W rejon wypadku wysłany został śmigłowiec ratunkowy, który przetransportował ciało turystki do Zakopanego.
W Tatrach panują trudne warunki. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- Zalegający w wyższych partiach śnieg jest z reguły bardzo mokry i grząski. Mogą występować jednak miejsca, gdzie wciąż utrzymuje się warstwa twardego śniegu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko. Dodatkowe utrudnienie w partiach graniowych stanowi silny wiatr oraz niski pułap chmur. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest częściowo wytopiony. Na większości szlaków jest mokro i występuje błoto pośniegowe, a szlakami spływa woda - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Brama w Gorce będzie wielką turystyczną atrakcją. Nowe centr...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
