Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Turyści utknęli w górach. Ich sprowadzanie zajęło ratownikom TOPR kilka godzin [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Osiem godzin trwała akcja sprowadzania dwójki turystów, którzy utknęli na szlaku pomiędzy Kasprowym Wierchem, a Suchym Wierchem Kondrackim
Osiem godzin trwała akcja sprowadzania dwójki turystów, którzy utknęli na szlaku pomiędzy Kasprowym Wierchem, a Suchym Wierchem Kondrackim TOPR
Osiem godzin zajęło ratownikom TOPR sprowadzenie dwójki turystów, którzy utknęli na szlaku pomiędzy Kasprowym Wierchem, a Suchym Wierchem Kondrackim. Akcja ratunkowa zakończyła się w poniedziałek o godz. 22.

Zgłoszenie od potrzebujących pomocy dotarło na Centralę TOPR w poniedziałek o godzinie 14.27. Turyści w silnym wietrze, przy ograniczonej widoczności i sporej ilości przewianego śniegu nie byli w stanie bezpiecznie kontynuować wycieczki.

- Dwóch ratowników po wjechaniu kolejką na Kasprowy Wierch udało się w kierunku potrzebujących pomocy. Po dotarciu do turystów okazało się, że jednej z osób doskwiera ból kończyny dolnej i będzie potrzebna pomoc w transporcie - informuje TOPR.

Z centrali TOPR skuterem śnieżnym oraz pojazdem traxter do Doliny Kondratowej z całym potrzebnym sprzętem wyruszyło kolejnych siedmiu ratowników. Obydwie grupy spotkały się w okolicach Przełęczy Pod Kopą Kondracką, gdzie po spakowaniu turystki do noszy typu SKED opuszczono ją do Doliny Kondratowej, skąd dalej przewieziono do Zakopanego.

- W Tatrach obowiązuje trzeci znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne z powodu silnego wiatru oraz ciągle padającego śniegu nie są korzystne - informuje TOPR.

- W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg, który miejscami jest mokry i przepadający, a gdzie indziej zmrożony i wywiany do warstwy lodu bądź skał. Jest bardzo ślisko. Dodatkowe utrudnienie stanowi wiatr, utrudniający poruszanie się oraz niski pułap chmur, ograniczający widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Takie warunki wymagają bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie - dodaje Tatrzański Park Narodowy. - Na szlakach w dolinkach i drogach dojściowych do schronisk występują silne oblodzenia. W te partie Tatr zalecamy zabranie raczków oraz kijków.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska