Dolina Kościeliska to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach - drugie po Morskim Oku. Z powodu licznych atrakcjom można ją zwiedzać wielokrotnie w różnych kombinacjach i o każdej porze roku. Wycieczkę można połączyć z odwiedzeniem jaskiń m.in. Mroźnej (na razie zamknięta z powody remontu), Mylnej, Raptawickiej, Obłazkowej i Smoczej Jamy. Są one dostępne do zwiedzania bez specjalistycznego sprzętu.
W czasie jednodniowej eskapady warto zobaczyć Wąwozu Kraków lub przejść się nad Smreczyński Staw. Celem większości turystów jest przede wszystkim schronisko na Hali Ornak, gdzie można odpocząć i podziwiać widok na główną grań Tatr - Kamienistą, Smreczyński Wierch, Błyszcz.
Jest to doskonałe miejscem na wycieczkę z dziećmi w każdym wieku. Do celu, czyli na Halę Ornak wiedzie prosty, utwardzony i wznoszący się łagodnie szlak, która pokona każdy. Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można odsapnąć. Trasę da się pokonać z wózkiem, dobrze żeby miał szersze opony. Atrakcją dla dzieci będzie na pewno odwiedzenie bacówki oraz owiec, które są tam wypasane.
Nazwa doliny pochodzi od kościółka dla robotników, którzy pracowali tu przy wydobyciu rud metali. W latach 1783-1841 r. na polanie Stare Kościelisko funkcjonowała huta miedzi, a potem żelaza. Do dziś stoi tam kapliczka zbójnicka. Według legendy ufundowali ją zbójnicy. Tak naprawdę wybudowali ją górnicy i hutnicy pracujący w Tatrach. Na kapliczce znajduje się napis „Ave Marya” oraz emblematy górnicze – dwa skrzyżowane młotki.
W przeszłości przez Dolinę Kościeliską prowadziła trasa kupiecka na Słowację. Bywali tu zbójnicy, którzy napadali na kupców, czy pracowników huty w Starych Kościeliskach. Potwierdzeniem ich działalności są liczne legendy, podania, a także nazwy skał m.in. Zbójnickie Okna, Zbójnicki Stół, Zbójnicka Turnia.
- Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest mokro i błotniście, zwłaszcza w miejscach zacienionych. Gdzieniegdzie można napotkać fragmenty ze śniegiem i niewielkimi oblodzeniami. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
