W polskich Tatrach są aż 862 jaskinie. Zdecydowana większość ulokowana jest w Tatrach Zachodnich. W naszych górach są najdłuższe i najgłębsze jaskinie w Polsce. Kilkanaście jaskiń zalicza się do jaskiń lodowych. 18 jaskiń ma ponad kilometr długości, a 27 jest głębszych niż 50 metrów.
Zdecydowana większość jaskiń ma ukształtowanie pionowe. Parę jaskiń o ukształtowaniu poziomym zostało udostępnione przez TPN dla ruchu turystycznego. Zwykli turyści mogą więc zwiedzać jaskinie Dziura w Dolinie ku Dziurze, Mroźną w Dolinie Kościeliskiej (choć obecnie jest zamknięte z uwagi na remont), Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej, Jaskinię Mylną w Dolinie Kościeliskiej, Jaskinię Raptawicką w Dolinie Kościeliskiej czy Obłazkową w Dolinie Kościeliskiej.
Dla grotołazów udostępnionych jest o wiele więcej jaskiń. Mogą je odwiedzać ci, którzy mają uprawnienia taternictwa jaskiniowego. Zdecydowana jednak większość jaskiń nie jest dostępna dla ruchu - ani turystycznego, ani taternickiego.
- Wiele nieudostępnionych jaskiń to niezwykle cenne obiekty, w których każda obecność człowieka wywiera negatywny wpływ. Są to również w większości małe obiekty nieatrakcyjne pod względem taternickim, jednak one same, jak i ich otoczenie, a także drogi dojścia do nich stanowią cenne obszary pod względem przyrodniczym - informuje Tatrzański Park Narodowy.
"Brama w Gorce" pnie się w górę. Roboty idą pełną parą. Głów...
Duża część jaskiń nie jest do końca zbadana i zmierzona. Odkrywane są nowe jaskinie (np. Jaskinia Harda) lub okazuje się, że niektóre są ze sobą połączone i w rzeczywistości tworzą jeden system jaskiniowy. Przykładem jest tu Jaskinia Wielka Śnieżna - powstała z połączenia pięciu jaskiń, Jaskinia Wysoka - Za Siedmiu Progami - powstała z połączenia Jaskini Wysokiej, Jaskini za Siedmiu Progami i Jaskini Pośredniej, czy jaskinia Zośka - Zagonna Studnia - powstała z połączenia jaskini Zośka z jaskinią Zagonna Studnia.
Najdłuższą jaskinią w Tatrach jest Wielka Śnieżna. To zarazem najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce. Jej korytarze ciągną się niemal przez 24 kilometry, a głębokość to 808 metrów. To właściwie system pięciu jaskiń połączonych ze sobą: Jaskini Śnieżnej, Wielkiej Litworowej, Jaskini nad Kotlinami, Jasny Awen i Jaskini Wilczej.
Eksplorowanie jaskiń należy do wyjątkowo trudnych aktywności taternickich. Wiąże się ze zjeżdżaniem i wspinaniem się w jaskiniowych studniach, czy po prostu przeciskaniem w bardzo wąskich korytarzach. Niestety, czasami zdarzają się wypadki grotołazów. Do takiego doszło w sierpniu 2017 roku. W tzw. Przemkowych Partiach woda odcięła drogę powrotną dwóm grotołazom z Wrocławia. Grotołazów nie udało się uratować. Była to jedna z najtrudniejszych akcji ratunkowych w jaskini prowadzonych przez TOPR. Dopiero bowiem po kilku dniach wysadzania wąskich korytarzy jaskini, ratownikom udało się dotrzeć do ciał grotołazów. Ich ciała wydobyto na zewnątrz dopiero po trzech tygodniach.
- Wypadki jaskiniowe zdarzają się rzadziej niż te na powierzchni, jednak jeśli do nich dochodzi to zwykle oznaczają one długie i trudne wyprawy ratunkowe. Aby móc udzielać pomocy w tym trudnym terenie, każdy ratownik TOPR bierze udział w szkoleniach organizowanych w „tatrzańskich podziemiach” - informuje TOPR.
Jedno z takich ćwiczeń odbyło się w ostatnich dniach. W trakcie szkolenia grupa ratowników pokonała trawers jaskini Czarnej w Dolinie Kościeliskiej.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
