https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tauron burzy swoje wielkie kominy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Rąpalski
Druga z trzech przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych została wyburzona na terenie Elektrowni Łagisza należącej do Grupy TAURON. 3,5 sekundowa detonacja ponad 1800 m3 zbrojonego betonu poprzedzona była pracami trwającymi 1,5 miesiąca. W tym czasie w płaszczu chłodni wywiercono ponad 3 000 otworów, w których umieszczono ładunki o masie od 50 do 100 gramów każdy. Łączna waga ładunków wyniosła 200 kilogramów.

Wyburzenie wybudowanej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku chłodni jest wynikiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Obiekty, ze względu na swój obecny stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Rozbiórki obiektów wysokich (kominów, wież) sposobem wybuchowym to najtańsza, najszybsza i najmniej czasochłonna metoda. Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest kierunkowe powalenie obiektu.

Najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki obiektów wysokich jest zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania, a także drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Całą operację przeprowadziła wyspecjalizowana firma, która posiada wieloletnie doświadczenie oraz wszelkie pozwolenia na używanie materiałów wybuchowych.

Przygotowanie obiektu i jego otoczenia do wyburzenia to długotrwały, wymagający precyzji proces, w którym najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Ustanowiona strefa zagrożenia, wynosząca 200 m, prawie w całości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych, strefa zagrożenia była zabezpieczona przez posterunki, patrole oraz blokady.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o robotach wyburzeniowych prowadzonych metodą strzałową powiadomione zostały jednostki Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz okoliczni mieszkańcy i firmy. Przedstawiciele służb mundurowych zabezpieczali akcję wyburzenia na terenie sąsiadującym z elektrownią.

W Elektrowni Łagisza w 2004 roku metodą strzałową wyburzono chłodnię numer 6, a w sierpniu 2018 r. chłodnię numer 4. Do końca 2019 roku planowane jest wyburzenie jeszcze jednej chłodni oraz komina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rychu
gosc 21.03.2019 godzina 19:43 - z kim ty sie spotykasz? chlopie tylko Roksa.pl tam są dziewczyny spoko i nie złodziejki i tylko katowice centrum - bardzo dobre
G
Gość
Witam mógłbym prosić was o pomoc ? Wczoraj w hotelu wynajałem Polkę około 24 lata do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę. Jej profil jest na portalu na stronie: https://wyspakobiet.eu/profilsandra88 jej nik: sandra88 jeżeli zna ktoś tę polkę prosze o kontakt za ustalenie tej kobiety place 2.000zł od ręki.czekam na info [email protected] pozdrawiam i licze że ktoś się odezwie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska