Jakiś czas temu ze Stanów Zjednoczonych napłynęły doniesienia o tym, jakoby Tik Tok zbierał newralgiczne dane użytkowników bez ich wiedzy. Zgromadzone informacje mają być przekazywane rządowi Chin (właścicielem aplikacji jest chińska firma ByteDance). W przestrzeni publicznej pojawiają się pytania, czy mamy wobec tego do czynienia ze szpiegostwem? ByteDance odpiera wszelkie zarzuty.
Ważne instytucje państwowe i międzynarodowe nie dają jednak wiary zapewnieniom chińskiej firmy.
Przykładowo rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził całkowity zakaz korzystania z aplikacji na urządzeniach służbowych swoich pracowników. Kontrowersje wokół Tik Tok-a odbiły się szerokim echem również w Polsce. Dotarły już także do stolicy Małopolski. Tematem zainteresowali się miejscy radni.
- Coraz więcej państw nakazuje wycofywanie aplikacji ze służbowych telefonów, systemów, komputerów, a także laptopów. Czy miejskie jednostki, spółki oraz instytucje używają Tik Tok-a? - dopytuje krakowskich urzędników radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Sobieraj w interpelacji.
Dodaje, że chińskie aplikacje nie powinny mieć dostępu do wrażliwych danych, które gromadzi m.in. urząd miasta. Jego przedstawiciele zapewniają, że UMK nie ma konta na Tik Tok-u. Z odpowiedzi na interpelację wynika jednak, że jest zainstalowany na telefonach służbowych pracowników urzędu. Ilu?
Tego nie wiadomo.
- W związku z informacją o zakazie wykorzystywania Tik Toka na urządzeniach służbowych pracowników instytucji europejskich, rozpoczęto badanie technicznych możliwości blokowania bądź odinstalowania aplikacji w przypadku telefonów służbowych pracowników Urzędu Miasta Krakowa - odpowiedział radnemu PiS Markowi Sobierajowi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Tymczasem okazuje się, że konta na Tik Tok-u mają:
- Zarząd Zieleni Miejskiej,
- Grodzki Urząd Pracy,
- Muzeum Inżynierii i Techniki,
- Nowohuckie Centrum Kultury,
- Teatr KTO,
- spółka Kraków 5020,
- trzy placówki oświatowe.
Wiceprezydent Andrzej Kulig podkreśla jednak, że aplikacja jest wykorzystywana jedynie w celach promocyjnych. - To jedno z narzędzi marketingowych, które cieszy się dużą popularnością wśród odbiorców. Nie są tam udostępniane jakiekolwiek wrażliwe dane, pozostające w posiadaniu miejskich jednostek oraz spółek - przekonuje radnego PiS zastępca prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
