Festiwalowe koncerty rozpocznie 14 maja brytyjska grupa Drahla. Czwórka młodych muzyków z Leeds odwołuje się w swej muzyce do śmiałych eksperymentów na post-punkowej scenie lat 80. w stylu This Heat czy 23 Skidoo. Kwartet zaprezentuje nam utwory pochodzące z jego ostatniej płyty „Angeltape”.
Josephine Foster zaczynała śpiewać mając 15 lat w kościelnym chórze. Dziś piosenkarka z Colorado, może się pochwalić niezwykłą manierą, odwołującą się do archaicznych technik wokalnych. Jej specjalnością jest awangardowy folk, na który składają się poza śpiewem dźwięki gitary, harfy i fortepianu. W klubie Re posłuchamy jej 18 maja.
Topographies to post-punkowa grupa, działająca w San Francisco i Los Angeles, a założona w 2018 roku przez Justina Oronosa, Jeremiego Ruesta i Graya Tolhursta. Zespół czerpie z dokonań zimnofalowych zespołów z lat 80., takich jak Asylum Party czy The Chameleons, łącząc dawne wątki w brzmienie, które jest jednocześnie nostalgiczne i współczesne. W Krakowie wystąpią 23 maja.
Dzień później w klubie Re pojawi się duet Xeno & Oaklander z Nowego Jorku. Zdobył on popularność na fali rewitalizacji stylu minimal wave z lat 80., operującego oszczędną elektroniką, chłodnym brzmieniem i tanecznym pulsem. Liz Wendelbo i Sean McBride przywiozą do Krakowa materiał ze swej płyty „Vi/deo”, wydanej w 2021 roku przez cenioną wytwórnię Dais.
Nape Neck tworzą Claire Adams na gitarze basowej, Bobby Glew na gitarze i Kathy Gray na perkusji. Trójka muzyków z Leeds tworzy rozedrganą muzykę, w której słychać wpływy nie tylko post-punka z lat 80., ale również późniejsze eksperymenty zespołów eksplorujących szerokie rubieże post-rocka. Nape Neck zagrają 26 maja materiał z najnowszej EP-ki – „Look Alive”.
Występom zagranicznych wykonawców w ramach Green ZOO Festivalu będą towarzyszyć koncerty polskich zespołów: Willa Kosmos, Rycerzyki, Jantar, Sour Noir, Morświn i Atol Atol Atol. Wszystkie informacje i bilety: www.greenzoofestival.pl
