MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To może być szok dla kierowców. Wielkie zmiany na ulicy Starowiślnej. Jest ważna decyzja

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jednym z najważniejszych aspektów przebudowy będzie zmiana stałej organizacji ruchu
Jednym z najważniejszych aspektów przebudowy będzie zmiana stałej organizacji ruchu Archiwum
Kraków przygotowuje się do realizacji strategicznej inwestycji – przebudowy ulicy Starowiślnej, która znacząco wpłynie na jakość infrastruktury drogowej w centrum miasta. W poniedziałek, 13 maja, wydana została decyzja środowiskowa. Jednym z najważniejszych aspektów przebudowy będzie zmiana stałej organizacji ruchu, która przysporzy kierowcom sporo problemów. Miasto zarezerwowało 47,3 mln zł na przebudowę ul. Starowiślnej. Wiadomo jednak, że koszty będą wyższe dlatego Kraków zamierza skorzystać z unijnych środków.

Zmiana stałej organizacji ruchu

Ulica Starowiślna zostanie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. Pracami objęty będzie również sam obiekt. Zmodernizowany zostanie główny ciąg komunikacyjny ul. Starowiślnej (ok. 969 m) wraz ze skrzyżowaniami, w tym z ul: Berka Joselewicza, Miodową, Dajwór, Rzeszowską, Przemyską, św. Wawrzyńca i Podgórską. Dodatkowo ul. Dajwór na odcinku przylegającym do ul. Starowiślnej, węzeł rozjazdowy na skrzyżowaniu z ul. św. Wawrzyńca oraz skrzyżowanie ul. Podgórskiej, św. Wawrzyńca i Halickiej.

Jednym z najważniejszych aspektów projektu będzie zmiana stałej organizacji ruchu. Po modernizacji ruch samochodowy będzie jednokierunkowy – od ul. Dietla do ul. Podgórskiej, a pojazdy będą poruszać się wydzielonym pasem bez możliwości jazdy po torowisku. Dodatkowo rowerzyści zyskają osobny pas ruchu, co poprawi ich bezpieczeństwo i komfort.

Powstanie rondo

Połączenia ul. Starowiślnej z ul. Miodową i św. Wawrzyńca zostaną zaślepione, co zmniejszy natężenie ruchu w tych miejscach. Na skrzyżowaniu ulic św. Wawrzyńca, Podgórskiej i Halickiej powstanie rondo, do którego nie będzie można wjechać od strony ul. Halickiej. Modernizacja mostu obejmie wymianę oświetlenia, odwodnienia oraz dylatacji, co zapewni jego trwałość i funkcjonalność na kolejne lata.

Torowisko tramwajowe zostanie przeznaczone wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Zastosowanie prefabrykowanych płyt monolitycznych oraz odpowiednich mat ograniczy hałas i wibracje, co przyczyni się do poprawy komfortu mieszkańców. Nowe przystanki tramwajowe „Miodowa” i „Św. Wawrzyńca” zostaną wyposażone w perony wiedeńskie o długości co najmniej 45 m oraz nowe wiaty.

Kluczowy etap realizacji inwestycji

Decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych etapów realizacji inwestycji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje zakończyć prace projektowe i uzyskać stosowne zezwolenia do końca roku. Przetarg na wykonawcę zadania ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 2025 r., a zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec 2027 r.

W prognozie finansowej na lata 2026-2027 miasto zarezerwowało 47,3 mln zł na przebudowę ul. Starowiślnej. Koszt ten nie pokryje całkowitych wydatków, dlatego Kraków zamierza skorzystać z unijnych środków. Firma BBF z Poznania złożyła najkorzystniejszą ofertę – na kwotę ok. 42 tys. zł. W przypadku braku odwołań to ona przygotuje niezbędne dokumenty do aplikacji o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Uzyskana decyzja zostanie wykorzystana do złożenia wniosku.

Decyzje również dla węzła „Teatr Bagatela” i rozjazdów przy ul. Piłsudskiego

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przygotowuje się również do przebudowy węzła „Teatr Bagatela” oraz układu drogowo-torowego na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Garbarskiej, a także przebudowy węzła rozjazdów przy ul. Piłsudskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W tym celu także planuje ubiegać się o dofinansowanie robót budowlanych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027. Na początku ubiegłego tygodnia uzyskane zostały decyzje środowiskowe dla tych projektów, zostaną wykorzystane do złożenia wniosku o dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska