Majchrowski: PO chce mnie zdetronizować
Pieniądze ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków zostaną przeznaczone na remont lewej baterii i wieży artyleryjskiej. - To był ostatni dzwonek. Bateria nie była remontowana od 1939 roku - stwierdza Janusz Leśniewicz z Fundacji Janus, która opiekuje się fortem. - Obiekt nie miał żadnych zabezpieczeń. Gdyby nie te pieniądze, bateria nadawałaby się na złom - podkreśla.
Prace przy remoncie już trwają. Specjaliści oczyszczają metalowe stropy i wieże z korozji oraz zabezpieczają je gruntem. Czyszczą też elementy betonowe i pryskają je substancją przeciwgrzybiczą. - Na razie zabezpieczamy baterię z zewnątrz. Z pracami wewnątrz ruszymy na wiosnę - mówi Leśniewicz.
Fort Tonie to perełka Twierdzy Kraków. Pochodzi z 1914 roku i jako jedyny zachował autentyczny wygląd. - Dlatego to spektakularny remont - zauważa Dariusz Kryształowski ze Stowarzyszenia Ravelin. - Zabytek musi być autentyczny, żeby pokazać, jak żołnierz żył i walczył - dodaje.
Do tej pory pasjonaci dbali o fort z pomocą wolontariuszy i za własne środki. Krok po kroku rekonstruują obiekt w Toniach. Znajdują się tu m.in. dwie unikatowe wysuwane wieże artyleryjskie z lat 1907-1908. - Wyprodukowano ich tylko dziesięć - chwali się Leśniewicz.
Wieża z prawej baterii zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jest szansa, że po remoncie będzie działać. - W przyszłości taka atrakcja mogłaby ściągnąć zwiedzających - podkreślają opiekunowie obiektu, którzy złożyli odpowiednie wnioski o dofinansowanie modernizacji kolejnych części fortu.
Wieże to niejedyna atrakcja Toń. Jest tam również oryginalna kopuła pancerna czy krata podmuchowa. Cenne historycznie elementy zachowały się dzięki temu, że teren przez wiele lat był w rękach wojska. - Gdyby obiekt był otwarty, wszystko prędzej czy później trafiłoby na złom - wyjaśnia Janusz Leśniewicz
Mało tego, dzierżawcy traktują obiekt jako całość. Tu liczy się każde drzewo i krzak. Są tu borsuki, lisy i sarny. Bo jak podkreślają pasjonaci, fort to nie tylko budowle, ale też nasypy ziemne, roślinność i zwierzęta.
Remontowane obecnie baterie mają być w przyszłości fragmentem ścieżki edukacyjnej. W 2014 roku obiekt ma być dostępny dla zwiedzających.
Goście będą mogli przejść najdłuższym w Twierdzy Kraków tajnym przejściem, zobaczyć kazamaty, w których mieszkali żołnierze, czy zwiedzić ówczesne toalety.
Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!