Tom Beaumont dostaje ataku serca. Jego syn Jeffrey podczas powrotu ze szpitala odnajduje w opuszczonej okolicy odcięte ludzkie ucho. Postanawia zanieść je detektywowi Williamsowi. Chłopak jest zaintrygowany niecodzienną sprawą. Dowiaduje się od córki detektywa, Sandy, że w sprawę zamieszana jest piosenkarka z nocnego klubu, Dorothy Vallens, zwana The Blue Lady.
Pełen nieoczywistości świat, który kryje się pod pocztówkowym wizerunkiem niewielkiego miasteczka, ma okazać jeszcze bardziej zawiły i niepokojący. W swoim pierwszym filmowym arcydziele David Lynch odkrywa przed widzami perwersyjną i surrealistyczną rzeczywistość, która czai tuż pod powierzchnią zwyczajności.
"Blue Velvet" to jeden z najbardziej charakterystycznych i intrygujących filmów w dorobku Davida Lyncha. Mimo kontrowersji, jakie towarzyszyły jego premierze, regularnie pojawia się w zestawieniach najważniejszych amerykańskich dzieł lat 80. Ta mroczna opowieść o tajemniczym świecie do dziś nie przestaje fascynować i zaskakiwać.
Film Lyncha jest pełen kontrastów – małomiasteczkowa sielanka miesza się w nim z brutalnością i przeplata z perwersyjną erotyką. Jak pisał Michał Oleszczyk: "Blue Velvet" pozostaje najwspanialszym filmem Lyncha: w żadnym innym rozziew między powierzchnią a głębią nie jest tak liryczny i straszliwy zarazem".
Okraszone niepokojącą muzyką Angelo Badalamentiego dzieło stanowi refleksję nad ludzką naturą, złem i pięknem. "Blue Velvet" to zmysłowy thriller, pełen symboliki, surrealizmu i niejednoznaczności. W filmie występują: Isabella Rossellini (oglądana niedawno w "Konklawe"), Kyle MacLachlan (znany z trzech serii "Twin Peaks"), Dennis Hopper ("Czas Apokalipsy", "Swobodny jeździec") i Laura Dern ("Dzikość serca").
David Lynch to amerykański reżyser, który zmarł 15 stycznia tego roku w wieku 78 lat. Sławę zdobył dzięki eksperymentalnej "Głowicy do wycierania" z 1977 roku. Potem zrealizował wysokonakładowego "Człowieka słonia" i "Diunę". Wielkimi wydarzeniami były jego filmy z przełomu lat 80. i 90. - "Blue Velvet" i "Dzikość serca". Jego serial "Twin Peaks" jest jedną z najbardziej oryginalnych produkcji w historii telewizji.
Potem nakręcił surrealistyczne obrazy "Zagubiona autostrada" i "Mulholland Drive". Dla kontrastu jego "Prosta historia" zaskakiwała klasyczną narracją i ewangelicznym przesłaniem. Ostatni film reżysera to "Inland Empire" z 2006 roku, który częściowo powstał w Polsce, a zagrała w nim Karolina Gruszka i Krzysztof Majchrzak.
Kino Pod Baranami zapowiada kolejne projekcje dzieł Davida Lyncha w sali przy Rynku Głównym i w auli Akademii Sztuk Pięknych.
