- Uwaga! Wygląda na to, że poszatkowano rodzinę jeży podczas prowadzonej przez Kraków i firmę Gulermak - inwestycji drogowo-tramwajowej, tramwaj do Mistrzejowic. Czy ktoś zatrzyma to szaleństwo? - pisze na Facebooku Akcja Ratunkowa dla Krakowa.
Jak podają aktywiści - Wcześniej obok wycinki leżały martwe gołębie, a zaangażowani w sprawę mieszkańcy informowali, że przez bałagan w dokumentacji pod topór miały iść drzewa oznaczone do ocalenia. Na krakowskiej mapie jeży widać, że w okolicach ulicy Młyńskiej te mają swoje siedliska.
- Wzywamy miasto do natychmiastowego wstrzymania wycinki, a odpowiedzialne za ochronę środowiska służby do wyjaśnienia sprawy - apeluje Akcja Ratunkowa dla Krakowa.
Na miejsce wezwano również policję.
- Na miejscu przeprowadzono oględziny i z ustaleń wynika, że to są już starsze, wysuszone truchła zwierząt. Po wykonanych czynnościach będą podejmowane decyzje co do dalszych kroków - mówi nam Anna Wolak-Gromala z komendy miejskiej policji.
Stanowisko Generalnego Wykonawcy KST IV – Tramwaj do Mistrzejowic
"We wskazanym przez mieszkańców - ogrodzonym miejscu prowadzenia robót przy ul. Młyńskiej 6 - zostały znalezione szczątki zwierząt. Firma Gülermak zawiadomiła o zdarzeniu Nadzór Przyrodniczy. Na miejscu pojawiła się także policja i technik kryminalny, który dokonał oględzin szczątków oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Po spisaniu protokołu przez policję szczątki zostały zutylizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.
Od czasu rozpoczęcia prac na terenie, na którym ma powstać linia tramwajowa do Mistrzejowic, Firma Gülermak zachowuje wszelkie możliwe po jej stronie środki ostrożności dotyczące bytowania tam zwierząt. Prowadzony jest nadzór środowiskowy. Pracownicy wykonawcy zostali także uczuleni na wszelkie przypadki zagrażające występowaniu zwierząt".
Wycinka drzew
Na początku tygodnia opisywaliśmy również protest mieszkańców przeciwko wycince drzew pod budowę trasy tramwajowej do Mistrzejowic. Kilku protestujących przywiązało się łańcuchami do koparek. Protesty przeciwko usuwaniu drzew trwają już od dłuższego czasu. Jak widać sytuacja wokół tej sprawy staje się coraz gorętsza.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:
Tramwaj do Mistrzejowic
Linia łącząca skrzyżowanie ulic Meissnera i Lema z pętlą w Mistrzejowicach powstanie w ramach IV etapu rozbudowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Dzięki temu ok. 4,5-kilometrowemu połączeniu czas dojazdu do centrum miasta skróci się o ok. 12 minut. Tramwaje na tej trasie będą mogły kursować już w 2025 roku, z częstotliwością nawet 90 sekund.
Torowisko ma przebiegać od skrzyżowania al. Jana Pawła II z Lema i Meissnera, następnie w ciągu Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca, ks. Kazimierza Jancarza aż do istniejącej pętli Mistrzejowice. Na trasie przewidziano m.in. tunel wraz z wielopoziomowym węzłem przesiadkowym w okolicy ronda Polsadu. W ramach inwestycji powstaną elementy infrastruktury umożliwiające w przyszłości budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Lema.
Wartość projektu to 1,92 mld zł (w tym ok. 616 mln zł netto stanowią nakłady inwestycyjne). Budowa tramwaju do Mistrzejowic to pierwszy tego typu projekt transportowy w Polsce realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowa zawarta z partnerem prywatnym na okres 24 lat zakłada, że będzie on odpowiedzialny nie tylko za projekt i realizację inwestycji, ale także jej późniejsze utrzymanie. Zgodę na współfinansowanie inwestycji wyraził Europejski Bank Inwestycyjny.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!
