FLESZ - Drogie spacery z psem. Mandat za brak smyczy
To już 12. edycja plebiscytu dedykowanego w całości literaturze dziecięcej, który łączy opinie ekspertów z wyborami samych dzieci i ich rodziców. Co roku poznajemy dzięki niemu najpiękniejsze, najmądrzejsze i najlepiej wydane książki dla młodych czytelników. To także doskonała okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności najlepszych polskich autorów i ilustratorów.
Do rywalizacji o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2020 roku zgłoszone zostały dziesiątki dopracowanych pod względem literackim oraz ilustracyjnym książek. Oceny każdej z nich i wyboru perełek wydawniczych dokonała kapituła, w której zasiedli: psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, specjalistka od literatury dziecięcej – Ewa Świerżewska, historyczka sztuki – Ewa Solarz, dziennikarka, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej – Katarzyna Stoparczyk oraz Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka – Przemysław Staroń.
Efektem obrad jury jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2020 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: do 5 lat, od 6 do 8 lat oraz od 9 do 12 lat. Oprócz prestiżowej statuetki w każdej kategorii, laureaci otrzymają także nagrodę pieniężną, a wydawca zyska możliwość zrealizowania kampanii promocyjnej zwycięskiej książki w Empiku.
Wpływ na losy konkursu mają także sami czytelnicy, których codziennie oddane głosy zadecydują o przyznaniu specjalnej Nagrody Czytelników. Do 14 kwietnia młodzi miłośnicy literatury i ich rodzice mogą wskazywać swojego faworyta spośród 15. nominowanych tytułów i każdego dnia oddawać swój głos za pośrednictwem strony internetowej www.empik.com/przecinek-i-kropka.
Wśród nominowanych tytułów w kategorii od 9 do 12 lat znajduje się książka "Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie", której współautorką jest obok Marcina Wierzchowskiego i Ewy Woydyłło-Osiatyńska nasza redakcyjna koleżanka - Maria Mazurek. To kolejne wydawnictwo, której bohaterka to rezolutna dziewczynka Alicja, która prowadzi inteligentne rozmowy z babcią i dzięki temu poznaje lepiej siebie i świat dokoła niej.
Instrukcja obsługi emocji − tak w skrócie można nazwać nową opowieść o losach Alicji. Tym razem mała bohaterka prowadzi czytelnika przez rozmaite stany uczuciowe, których codziennie doświadczamy. Doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska we wciągający – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych sposób – opowiada o tym, jak nauczyć dziecko samodzielnie rozpoznawać emocje, zrozumieć siebie, swoich przyjaciół i otaczający nas świat. Bo dziecku, które zna swoje uczucia, łatwiej stać się szczęśliwym dorosłym. Całość uzupełniają ilustracje Marcina Wierzchowskiego.
