https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa "Miesiąc Krakowianek", cykl wydarzeń o wyjątkowych kobietach związanych z miastem

Julia Kalęba
„Miesiąc Krakowianek” to cykl wydarzeń skupionych wokół tematyki kobiet związanych z Krakowem.
„Miesiąc Krakowianek” to cykl wydarzeń skupionych wokół tematyki kobiet związanych z Krakowem. materiały prasowe
Nowohuckie opowieści o kobietach, poszukiwanie śladów Sary Schenirer, Antoniny Leser, Natalii Bułat i Diany Reiter, a także oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Oblicza Aleksandry Mianowskiej" - to wydarzenia zaplanowane na weekend w ramach "Miesiąca Krakowianek".

FLESZ - Marcin Mamoń- Relacja z Żytomierza

od 16 lat

„Miesiąc Krakowianek” to cykl wydarzeń skupionych wokół tematyki kobiet związanych z Krakowem, podkreślających ich wyjątkową rolę oraz ukazujących zarówno te historyczne, jak również współczesne doświadczenia krakowianek. Kobiety budowały i tworzyły Nową Hutę, projektowały kluczowe budynki i osiedla, były filarami lokalnej społeczności, w Hucie tworzyły i walczyły. Jak pisały się te nowohuckie herstorie opowiedzą już w piątek, 11 marca o godz. 19, dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska i pisarka Katarzyna Kobylarczyk.

Natomiast 12 marca między godz. 13 a 15 odbędzie się oprowadzanie po obozie KL Plaszów, podczas którego przewodnik opowie o życiorysach czterech kobiet, których losy połączyły się z tym miejscem: Sary Schenirer (działaczki społecznej, oświatowej, pisarki, prekursorki edukacji dla żydowskich dziewcząt), Diany Reiter (jednej z pierwszych kobiet architektów w Krakowie), Natalii Bułat (więźniarki politycznej), Antoniny Leser z d. Bornstein (działaczki stowarzyszenia syjonistycznego Akiba, studentki anglistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego).

W Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 trwa właśnie wystawa czasowa "Oblicza Aleksandry Mianowskiej. To ekspozycja o ciekawej, choć mało znanej mieszkance Krakowa. Mianowska była aktorką, wykładowcą uniwersyteckim, reżyserem teatralnym, a w okresie okupacji pielęgniarką i działaczką Armii Krajowej. Za swoją działalność na polu ratowania ludności żydowskiej została uhonorowana medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". 13 marca o godz. 11 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji. Bilet na oprowadzanie w specjalnej cenie 2 zł po podaniu hasła "Kama" (pseudonim Mianowskiej).

Wydarzenia potrwają do końca miesiąca, a w programie znajdą się kolejne dyskusje i wystawy, a także warsztaty i spektakle. Miesiąc zwieńczy je 31 marca Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska