Jak Polacy zareagowali na atak Rosji na Ukrainę? SONDA

"Projekt Krakowianki to interdyscyplinarne przedsięwzięcie o charakterze społeczno-kulturalnym, które ma na celu zwrócenie uwagi na tą niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym".
W tym roku odbędzie się druga edycja wydarzenia. Przez cały marzec w ramach "Miesiąca Krakowianek" zaplanowane zostały wydarzenia kulturalne, naukowe, a także badania lekarskie.
Tegoroczną edycję zainauguruje wystawa malarstwa Marii Bawół "To kobiecie w duszy gra". Wernisaż wystawy połączony z wieczorem poezji autorskiej odbędzie się w czwartek 2 marca, o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta Klub Mirage, os. Bohaterów Września 26 (wstęp wolny).
Z kolei 7 marca Rafał Stanowski przybliży postać pochodzącej z Krakowa ikony popkultury - Heleny Rubinstein. Wykład odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja, gdzie do 7 maja prezentowana będzie wystawa "Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna" - pierwsza w Krakowie ekspozycja poświęcona założycielce kosmetycznego imperium. (godz. 17.00, wstęp wolny). Miejscu Krakowa w biografii Heleny Rubinstein poświeci wykład dr Edyta Gawron (15 marca, godz. 18.00, Biblioteka Kraków, ul. Powroźnicza 2),
Zaś 20 marca muzeum zaprasza na oprowadzanie po wystawie (godz. 12.00), a 23 marca dr Magdalena Furmanik-Kowalska przedstawi postać Heleny Rubinstein w kontekście mecenasowania polskim artystom (godz. 17.00, Muzeum Galicja, wstęp wolny).
Od 8 marca do końca miesiąca przed Pawilonem Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2) czynna będzie wystawa plenerowa "Kobiety, które budowały Kraków"
"XX-wieczny rozwój Krakowa nie byłby możliwy bez kobiet: architektek, urbanistek i projektantek, które wbrew przeciwnościom i barierom tworzyły kamienice, ikoniczne budynki, parki, a nawet całe osiedla! Wiele z nich niestety popadło w zapomnienie – ich wkład w kreowanie miasta był przez całe dekady pomijany i przemilczany. Stąd pomysł na przypomnienie ich nazwisk, a także dorobku" - wyjaśniają organizatorzy.
Artystki w Nowej Hucie, warsztaty samoobrony dla kobiet, porady dietetyczne dla seniorek, darmowe badania cytologiczne, warsztaty relaksacyjne, malowanie na szkle, fotografii dla seniorek, a także wykłady online to tylko niektóre wydarzenia "Miesiąca Krakowianek".
W ramach projektu organizatorzy zapraszają również na specjalne spacery szlakiem mieszkanek naszego miasta. W tym roku uczestnicy będę mieli okazję wyruszyć w miasto śladem m.in. Gabrieli Zapolskiej, Heleny Rubinstein oraz znanych mieszkanek Prądnika Białego i Czerwonego.
Specjalny program na "Miesiąc Krakowianek" przygotowała także Biblioteka Kraków. Wśród wydarzeń znalazły się tu, m.in. warsztaty dla mam i córek z projektowania strojów z materiałów recyklingowych połączone z pokazem mody (10 marca, godz. 17.00, Filia nr 24, ul. Na Błonie 13d), z kolei spotkanie "Wywiad z historią – Oriany Fallaci" (22 marca, godz. 17.00, Filia nr 48, os. Bohaterów Września 26) poświęcony zostanie zbiorowi wywiadów włoskiej dziennikarki z najważniejszymi politykami ówczesnej sceny politycznej na świecie przeprowadzonych w latach 70-tych XX wieku. Od 1 do 31 marca w oddziale Biblioteki Kraków na os. Bohaterów Września 26 będzie można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości oraz życiu Wisławy Szymborskiej.
To jedynie wybrane pozycje z bogatego repertuaru tegorocznego "Miesiąca Krakowianek". Szczegóły na stronach internetowych Biblioteki Kraków i magistratu.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II