MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa strajk okupacyjny w budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studenci usiedli do rozmów z władzami uczelni

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Za nami kolejny dzień strajku okupacyjnego na Collegium Broscianum UJ. W poniedziałek 10 czerwca studenci okupujący budynek spotkali się na kilkugodzinnych negocjacjach z władzami UJ. Teraz wydali oświadczenie. Co ustalono?

- Spotkaliśmy się wczoraj z rektorem Jackiem Popielem. Zależało nam na pierwszej od 17 dni dyskusji na temat naszych postulatów dotyczących ludobójstwa i okupacji, które mają miejsce w Palestynie. Chcieliśmy porozmawiać również o kwestii współprac, które nasz uniwersytet podjął z uczelniami w Izraelu. Jednak dyskusję uważamy za bezowocną i jałową - mówiła nam jedna z osób okupujących budynek przy ul. Grodzkiej.

Inny student dodaje:

- Próbowaliśmy wykazać, dlaczego uniwersytet podpisał pewne umowy, dlaczego ma problem z potępieniem łamania prawa międzynarodowego i uzyskaliśmy odpowiedź, że uniwersytet nie jest od zajmowania stanowisk politycznych. Mimo, że uniwersytet nie miał takiego problemu, gdy chodziło o inwazję Rosji na Ukrainę.

UJ tymczasem wydał oświadczenie, w którym Kolegium Rektora i Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich potępia zbrodnie wojenne w strefie Gazy.

Zdaniem okupujących, to stanowisko nie potępia jednoznacznie łamania praw człowieka w trakcie trwającego ataku na Strefę Gazy oraz nie potępia samej okupacji, która jest nielegalna.

OŚWIADCZENIE AKADEMII DLA PALESTYNY
"Gdy giną ludzie, nie można być obojętnym, gdy giną ludzie nie można być neutralnym, gdy giną ludzie nie można być umiarkowanym, gdy giną ludzie nie można być apolitycznym. Umiar niczego nie zmienia, umiar nie powstrzyma przemocy, umiar nie ocali ludzkich żyć. Czy słowa potępiam ludobójstwo, potępiam okupację wymagają negocjacji, dyskusji, głosowania? W 248 dni co najmniej 37 658 ludzkich istnień zniknęło z powierzchni ziemi. Gdy na jednej szali stawiamy apolityczność, na drugiej ludzkie życie. Czy naprawdę ulega wątpliwości co przeważy? Pójść na kompromis w obliczu ludobójstwa to nie zdać egzaminu z człowieczeństwa. Gdy Rosja dokonała napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, rektor Jacek Popiel tego samego dnia był wstanie opublikować list do społeczności akademickiej, w którym stanowczo potępił atak Rosji na Ukrainę. Nie potrzebował do tego ani debaty ekspertów, ani podstawy prawnej. Tymczasem, gdy po 8 miesiącach ludobójstwa, społeczność akademicka wzywa władze uczelni do potępienia ludobójstwa prowadzonego przez Izrael w strefie Gazy oraz nielegalnej okupacji Palestyny, która trwa od 57 lat, w trakcie negocjacji usłyszeliśmy stwierdzenie, że Uniwersytet nie jest od zajmowania stanowisk politycznych. W negocjacji, odbywającej się tego samego dnia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ została przyjęta rezolucja USA dotycząca zawieszenia broni. Potępienie łamania umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie jest traktowane wybiórczo według klucza, który pozostaje dla nas tajemnicą. Tajemnicą, gdyż władze uczelni nie potrafiły się odnieść do naszego apelu inaczej niż znieść z siebie odpowiedzialność - sugerując że nie są wstanie wydać takiego doświadczenia lub nie powinny wydać takiego oświadczenia. Ciężko nam zrozumieć taką wybiórczość, być może motywowaną tym samym powodem dla którego opublikowany przez KRUP apel do narodów Palestyny, został przetłumaczony na angielski oraz hebrajski, ale już nie arabski, który jest językiem urzędowym ludności palestyńskiej. Ponownie wzywamy rektora UJ Jacka Popiela do publicznego, stanowczego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupację Palestyny. Sugestia rektoratu, że przemoc rozpoczęła się 7 października jest niczym innym niż przejawem lekkomyślnej obojętności na historię a także na życie palestyńczyków i izraelczyków - piszą strajkujący i przypominają postulaty.

Dwa tygodnie strajku za nami

Społeczność akademicka domaga się:

  • publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny,
  • natychmiastowego zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i innymi organizacjami i firmami,
  • udostępnienie informacji o tym, z jakimi podmiotami tego typu UJ prowadzi współpracę i w jakim zakresie,
  • bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców.

Grupa osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła 24 maja 2024 r. strajk okupacyjny na terenie jednego z uniwersyteckich budynków - Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej w Krakowie. Protest - jak zaznaczono - ma charakter pokojowy.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska