Trwa tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu filmowego. W jakich wydarzeniach można uczestniczyć za darmo?

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Kino Pod Wawelem
Kino Pod Wawelem Andrzej Banaś
W minioną niedzielę rozpoczęła się tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który potrwa do 4 czerwca. Organizatorzy najstarszej imprezy filmowej w mieście zadbali o to, by duża część festiwalowego programu była dostępna dla wszystkich. Seanse pod gwiazdami, filmy dla dzieci i młodzieży, debaty, spotkania, wystawy, a także immersyjne doświadczenia filmowe - to tylko część propozycji, w których można uczestniczyć bez żadnych opłat.

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

Pod gołym niebem

Nieodłącznym elementem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest cykl "Dźwięki muzyki" w najpiękniejszym plenerowym kinie świata pod samym Wawelem oraz ponownie przy nowohuckiej Łaźni Nowej. Tym razem poznamy bliżej nieśmiertelne głosy żeńskie i męskie, kultowe wokalistki i wokalistów, którzy wprawiali w ekstazę wielotysięczną widownię, ale ich życie nie było usłane płatkami. Wszyscy już nie żyją, ale ich twórczość zupełnie się nie starzeje i dużo będzie. Przez wiele następnych lat będzie inspirować, dodawać energii lub koić. Wśród twórców prezentowanych filmów laureaci wielu nagród, w tym Oscarów, jak Asif Kapadia (“Amy”), a zarazem goście naszego festiwalu sprzed lat, jak Kevin MacDonald (“Whitney”) i Brett Morgan (“Kurt Cobain: życie bez cenzury”).

➔ 29 maja-2 czerwca o godz. 21.00 w plenerowym Kinie Pod Wawelem (Powiśle 11)

➔ 1-3 czerwca w ogrodach Łaźni Nowej (os. Szkolne 25)

We współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Ambasadą Litwy odbędzie się także pokaz specjalny z okazji 700-lecia Wilna. W zjawiskowym ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego zostaną zaprezentowane dwa znakomite filmy pokazujące to piękne miasto w różnych odsłonach. “Pewnego razu w Wilnie” Eitvydasa Doškusa (2021) to unikalna symfonia miasta, w której reżyser stara się zachować ważne miejsca, rytuały miejskie i ludzi. W historię Wilna zanurzymy się oglądając “Czas płynie przez miasto” Almantasa Grikevičiusa (1966). To jedyny film z czasów sowieckich, gdzie Wilno jest głównym bohaterem. Kontrastowa ścieżka dźwiękowa pozwala poczuć wielkość miasta, jego przeszłość i poznać mieszkańców.

➔ 3 czerwca o godz. 21.00 Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12)

W pałacowych wnętrzach

Po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Filmowym można będzie doświadczyć Virtual Reality. Wśród prezentowanych projektów znajdą się filmy docenione już na całym świecie: prezentowany na festiwalu Sundance wirtualny erotyczny poemat “Noccc” Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak; nagradzany na najważniejszych imprezach VR na świecie, poruszający dokument Joanny Popińskiej “The Choice”; “Kosmogonik” Pawła Szarzyńskiego, pierwsze doświadczenie VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema; “Umarłe miasto” Krzysztofa Grudzińskiego, narracyjne doświadczenie oparte o poetycki tekst libretta Ericha Wolfganga Korngolda; oraz dwa projekty z łódzkiego VNLABu: “Self” Patryka Jordanowicza i Tadeusza Chudego i “Przestrzeń zamknięta” Hany Umedy.

➔ 29.05-2.06 w godz. 12.00-19.00, Pałac Potockich (Rynek Główny 20)

Ekskluzywne pokazy czterech festiwalowych filmów, wyróżniających się warstwą wizualną w specjalnym cyklu Samsung Excellence Line. Pałac Potockich stanie się kinem domowym, gdzie w kameralnej atmosferze na telewizorze Neo QLED 8K Excellence Line z ekskluzywnej linii najbardziej innowacyjnych modeli Samsung zaprezentowane zostaną: “Pieśni ziemi” – zapierający dech w piersiach wizualno-dźwiękowy poemat, “Sen o Arizonie” – filmowa hybryda, nasycona niezwykle bogatą wyobraźnią, “Wstrzymując oddech” – oszałamiający obraz głębin morskich oczami sportowców nurkujących na bezdechu oraz ”Oglądacze” – odurzająca krajobrazami Laosu turystyczna medytacja. Widzowie podjęci zostaną prosecco i zakąskami.

➔ 29.05-1.06 godz. 20.00, Pałac Potockich, Sala Samsung (Rynek Główny 20)

Wybitny reżyser filmów animowanych, zdobywca Oscara i laureat nagrody Smok Smoków 2023, Michael Dudok de Wit, poprowadzi lekcję mistrzowską. Opowie o procesach twórczych i wyzwaniach, jakie napotkał podczas pracy nad swoimi niezależnymi filmami, w tym nad fabułą ”Czerwony żółw”, o tym, jak powstawała każda historia, skąd brały się pomysły i jaki był punkt wyjścia każdego filmu.

Głównym tematem lekcji mistrzowskiej będzie jednak KREATYWNOŚĆ. Wszyscy wiemy, czym jest kreatywność, ale jest ona dla nas nieuchwytna i tajemnicza, i trudno nam o niej rozmawiać. Michael Dudok de Wit podzieli się swoimi spostrzeżeniami, opowie o istocie kreatywności, o intuicji i rozumie, podświadomości i oryginalności, innymi słowy, o bardziej subtelnych aspektach kreatywności. Podpowie również młodym twórcom, co warto, a czego nie warto robić.

➔ 30 maja, godz. 14.30-16.00 Pałac Potockich, (Rynek Główny 20)

W świątyniach sztuki

Po raz kolejny w programie festiwalu znalazł się niezwykle popularny cykl KFF TALKS. To wyjątkowe spotkania i fascynujące dyskusje z wybitnymi postaciami nie tylko z filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości.

Debata KFF Talks: "Utopia. Wyspa bezludna?" zorganizowana we współpracy z portalem Pulsar, dotknie zjawiska utopii w ujęciu historycznym, ekonomicznym, technologicznym i kulturowym, a wezmą w niej udział wybitni badacze i badaczki: Edwin Bendyk, Janek Simon, Karolina Safarzyńska. Spotkanie poprowadzi Karol Jałochowski.

➔ 28 maja, godz. 17.00-18.30, Aula Akademii Sztuk Pięknych (plac Matejki 13)

Druga dyskusja z cyklu, KFF Talks: "Czy sztuka ocali planetę?" odbędzie się z udziałem Michaela Dudoka de Wita - reżysera i scenarzysty filmów animowanych oraz ilustratora książek; Margreth Olin - norweskiej reżyserki filmów dokumentalnych m.in. filmu otwarcia 63. KFF, “Pieśni ziemi” oraz Jagody Szelc - reżyserki filmowej i teatralnej. Uczestnicy zastanowią się, czy kryzys ekologiczny to kryzys wyobraźni, czy Sztuka może uratować Naturę, a także, czego dowiadujemy się o Naturze oraz o nas samych oglądając wybrane filmy. Spotkanie współorganizowane przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych i Film dla Klimatu poprowadzi Alex Leszczyńska.

➔ 31 maja, godz. 18:00 - 19:30, Aula Akademii Sztuk Pięknych (plac Matejki 13)

Wystawa rozszerzonej rzeczywistości XR The Tenement House prezentuje efekty eksperymentów z animacją rysunkową w augmented reality i virtual reality prowadzonych przez Wiolę Sowę. Tytułowa praca to cinematic VR 3DoF, której tematem jest historia mieszkańców kamienicy czynszowej. Kolejne prezentowane prace: "Inside the Drawing" i "Presence RGB", zrealizowane jako augmented reality, są doświadczeniem pomiędzy rysunkiem a przestrzenną instalacją, które możemy penetrować w kilku wymiarach. Wymiar cyfrowy przenika się w nich z rzeczywistością realną.

➔ 30 maja - 3 czerwca, Galeria Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki (Rynek Główny 29)

"Słowa klucze. Kolaże" - wystawa prac Agata di Masternak, bohaterki filmu dokumentalnego „Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery prezentowanego w tegorocznym programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Kolaże odnoszą się do cykli malarskich, powstających w czasie pracy nad filmem w latach 2016 - 2023. Są przygotowane ze szkiców, notatek i fragmentów obrazów. To pamiętnik procesu twórczego, a zarazem kalejdoskop motywów i emocji powracających stale w twórczości artystki, takich jak poszukiwanie tożsamości, cielesność i duchowość, ból i miłość.

➔ wernisaż 31 maja, godz. 20.00, wystawa do 14 czerwca, Galeria 2okna (ul. Józefa 40)

W dziecięcej wyobraźni

Nocne niebo przeraża Tima. Dlatego chłopiec postanowił zaprzyjaźnić się z gwiazdami. Niestety jedna z nich nagle znika. Mały Miś stracił cały zapas miodu, którego pilnie potrzebuje do przygotowania pysznego tortu. Czy uda się odnaleźć upragniony złoty przysmak i ukochaną gwiazdę? O tym przekonają się najmłodsi widzowie sekcji Kids&Youth. Kino dla młodych. Ich nieco starsi koledzy będą mieli okazję poznać Jacka, który próbuje odnaleźć się w roli starszego brata niezwykłego Gio. Nastolatki prowadzą inne poszukiwania, mniej oczywiste. Dla nich przygotowaliśmy dwa dokumentalne seanse, w których młodzi ludzie próbują odnaleźć siebie, swoją tożsamość i pomysł na przyszłość.

➔ 29 maja - 2 czerwca, godz. 9.00, Kino Mikro (Lea 5)

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na familijny pokaz filmowy "Retro-Bajki dla najmłodszych". Dobromiła Wrońska, kierownik działu edukacji filmowej FINA, oprowadzi nas po świecie kultowych polskich animacji dla dzieci. "Katarynka" (1956), "Zaczarowany ołówek" (1963-1977), "Gapiszon" (1964-1966), "Kot Filemon" (1972-1974) oraz "Miś Uszatek" (1980) zabiorą nas do czasów dzieciństwa naszych rodziców, babć, dziadków. Poznać będzie można różne sposoby animacji filmowej, a przede wszystkim zatrzymać się i wrócić do beztroskich chwil dzieciństwa.

➔ 3 czerwca godz. 14.30, Kino Sfinks (os. Górali 5)

Festiwal przygotował także coś specjalnego dla rodziców, którym marzy się chwila oddechu od ukochanych pociech. W ostatni dzień kinowej części festiwalu odbędą się pokazy filmów nagrodzonych. W tym czasie dzieci będą mogły zostać pod opieką wykwalifikowanej kadry, który przygotowała dla nich specjalne warsztaty.

➔ 4 czerwca godz. 12.00-16:00 , Małopolski Ogród Sztuki, Meeting Point (warsztaty dla dzieci)

➔ 3 czerwca godz. 11.00, Kino Mikro (Lea 5)

W centrum festiwalowym

Z okazji 75. urodzin Szkoły Filmowej w Łodzi po raz pierwszy w Polsce odbędzie się niezwykła prezentacja projektów filmowych studentów Szkoły, które są wciąż na etapie realizacji: "Faustyna" (reż. Natalia Dutkiewicz) i "Klątwa" (reż. Jakub Jakubik). Studenci, w obecności swoich opiekunów artystycznych: Macieja Drygasa, Jacka Petryckiego, Marty Prus oraz Jacka Bławuta i Mirosława Dembińskiego, pokażą fragmenty materiałów filmowych i opowiedzą o koncepcji swoich projektów. Ideą tej prezentacji jest ich konfrontacja z opiniami, emocjami i wrażliwością widzów i widzek. Zapraszamy do wspólnej dyskusji i udziału w procesie powstawania filmu. Bądźcie pierwszymi krytycznymi widzami, mogącymi wpłynąć na ich kształt.

➔ 31 maja, godz. 18:00 - 19:30, MOS - Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

Czeka na nas także wyjątkowy pokaz filmów zdigitalizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. W programie znajdą się przedwojenne filmy, których fragmenty zostały odnalezione w rosyjskich archiwach: “Meir Ezofowicz” Józefa Ostoi-Sulnickiego

(1911) oraz “Ziemia obiecana” Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego (1927). Projekcje przedwojennych dzieł uzupełnią współczesne filmy z łódzkiego Studia Małych Form Se-Ma-For: “Ambulans” Janusza Morgensterna (1961), “Cmentarz Remu” Edwarda

Etlera (1961). Muzykę do obydwu filmów napisał Krzysztof Komeda. Po projekcji odbędzie się debata o ochronie dziedzictwa narodowego, rekonstrukcji i digitalizacji oraz wykorzystaniu archiwaliów w filmach dokumentalnych.

➔ 2 czerwca, godz. 18.00, MOS Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

Wystawa fotografii autorstwa znakomitego dokumentalisty, Andrzeja Fidyka, pochodzących z wydanego niedawno albumu „Dziwny koniec XX wieku”. Reżyser zrobił te zdjęcia podczas realizacji pięciu filmów na różnych kontynentach w latach 90. Na wystawie znajdą się prace powstałe podczas realizacji dokumentów: “Rosyjski striptiz”, “Carnaval – największe party świata”, “Dojenie wielbłąda”, “Kiniarze z Kalkuty” i “Taniec trzcin”.

➔ 28 maja godz. 16.00 - wernisaż, 28 maja-3 czerwca - wystawa Małopolski Ogród Sztuki MOS (ul. Rajska 12)

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie