Tuchów na 670. urodziny doczekał się muzeum miejskiego...

  Tuchów na 670. urodziny doczekał się muzeum miejskiego [ZDJĘCIA]

  Paweł Chwał

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W muzeum zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. archiwum/wiktor chrzanowski

  Przygotowania trwały kilka lat, ale wreszcie się udało. W Tuchowie uroczyście otwarto Muzeum Miejskie. To wyjątkowe miejsce, w którym zgromadzono kilka tysięcy eksponatów pokazujących historię i bogactwo etnograficzne ziemi tuchowskiej. Muzeum mieści się w podziemiach domu kultury, które do tej pory wykorzystywane były przede wszystkim jako kotłownia i magazyn na węgiel i opał.
  - Odkąd w budynku zamontowane zostało ogrzewanie gazowe, w piwnicach zwolniło się sporo miejsca. Jest go wystarczająco dużo, aby zaprezentować naprawdę pokaźną liczbę zbiorów - wyjaśnia Janusz Kowalski, dyrektor domu kultury.

  Dwie trzecie eksponatów (dokładnie 2048) prezentowanych w muzeum pochodzi z gromadzonej przez kilkadziesiąt lat, bogatej kolekcji Tadeusza Radwana, którą niedawno podarowała miastu jego rodzina.


  Ponad tysiąc kolejnych dołożył Ryszard Wrona, przewodniczący rady miejskiej, miłośnik historii miasta i regionu, który był pomysłodawcą i inicjatorem powstania muzeum. Otwarcie placówki stanowiło symboliczne ukoronowanie obchodów 670-lecia Tuchowa.

  Zbiory prezentowane są w czterech salach. W jednej zgromadzono przedmioty poświęcone I i II wojnie światowej (eksponowane do tej pory w izbie pamięci przy liceum), druga to sala etnograficzna, w której jest mnóstwo rzeczy codziennego użytku i elementów wyposażenia tradycyjnych zawodów rękodzielniczych. Można m.in. zobaczyć, jak wyglądał kiedyś warsztat kowala, szewca, kołodzieja czy masarza. W sali im. Tadeusza Radwana prezentowana jest spora część jego kolekcji obrazów, rzeźb, metaloplastyki, przedmiotów kultu religijnego, a w skarbcu historycznym są najważniejsze dokumenty i zdjęcia związane z historią Tuchowa. Wśród nich jest też replika aktu lokacyjnego miasta.

  Muzeum można zwiedzać w środy (w godzinach 8-16), czwartki (14-20) i piątki (10-18), a w pozostałe dni tygodnia po uprzednim zgłoszeniu (tel. 14 652 54 36). Bilet wstępu kosztuje 2 zł dla dorosłych i 1 zł dla dzieci. Istnieje również możliwość skorzystania z oprowadzania przez przewodnika. Za 45-minutowy, interaktywny spacer trzeba zapłacić 35 złotych.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo