Stalowa wieża na Skiełku w Łukowicy ma wysokość 28 metrów, natomiast odwiedzający mogą podziwiać widoki z tarasu położonego na wysokości ok. 23 metrów. Ze Skiełku rozpościerają się wyjątkowe panoramy na Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.
W poniedziałek na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski napisał, że doszło do długo wyczekiwanego otwarcia wieży.
- Oddajemy wieżę na Skiełku w ręce turystów. Zachęcam do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca - poinformował. Wśród głównych plusów tej inwestycji wskazał: wspaniałe widoki, łatwe podejście i miejsce na odpoczynek.
Pytaliśmy o oficjalne otwarcie
Jak informował nas jeszcze w ub. tygodniu Janusz Koza z Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Łukowica, wieża miała zostać oficjalnie oddana do użytku jeszcze tej wiosny.
- Dokumenty odbiorowe zostały złożone i obecnie czekamy na oficjalną decyzję w tej sprawie. Myślę, że nastąpi to w niedługim czasie. Są spore szanse na to, że do otwarcia naszej wieży dojdzie jeszcze wiosną – przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.
Nasz rozmówca dodał, że Gmina chce dopiąć wszelkie procedury dotyczące nowej wieży na Skiełku, by wszystko odbyło się jak należy.
- Prosimy mieszkańców i turystów o jeszcze chwilę cierpliwości. Gorąco wierzymy w to, że już niebawem wspólnie będziemy mogli cieszyć się z oficjalnego oddania do użytku tej ważnej dla nas inwestycji – zauważał.
Wójt gminy Bogdan Łuczkowski potwierdził, że atrakcja nawet gdy nie była jeszcze otwarta, budziła wielkie zainteresowanie.
- W najbliższym czasie wieża będzie odebrana i oddana do użytku. Zainteresowanie wieżą jest ogromne, odbieramy sporo telefonów i wiadomości z zapytaniami kiedy nastąpi jej otwarcie. Proszę jeszcze o chwilkę cierpliwości i już niebawem każdy kto zdecyduje się wejść na Skiełek będzie mógł delektować się pięknymi widokami - powiedział nam.
Wieża ma promować gminę
Przypomnijmy, że władze Gminy Łukowicy umowę na budowę wieży podpisały w czerwcu ub. roku. Doszło do tego w obecności ministra Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. Niemal 100 procent środków pozyskanych na realizację tej inwestycji to fundusze rządowe z tarczy dla gmin górskich. Mowa o kwocie w wysokości 1,5 mln zł. Za budowę wieży odpowiada firma Ekobudtsal z Chorzowa.
- Pomysł pojawił się podczas rozmów z mieszkańcami. Zamysł jest prosty, to zwiększenie atrakcyjności gminy. Zabiegałem o to i udało się. Turystyka jest bowiem jednym z ważniejszych filarów rozwoju naszej gminy – mówił nam wójt gminy Bogdan Łuczkowski.
Główne podejście na Górę Skiełek prowadzi z centrum Łukowicy.
- To zielony główny szlak Beskidu Wyspowego oraz szlak papieski prowadzące obok zabytkowego kościółka, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Podworskiego. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na Tatry, Pieniny czy Beskid Wyspowy. Co więcej nasza góra jest charakterystyczna, jest pierwszą od strony Nowego Sącza w powiecie limanowskim – dodawał nasz rozmówca.
Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" jest zwolennikiem tworzenia podobnych obiektów turystycznych. Jak nam przekazał, jeszcze jako mały chłopiec często wspinał się na tzw. trangule - służące głównie do celów geodezyjnych, drewniane wieże. W samym Beskidzie Wyspowym było ich w pewnym momencie około trzydzieści, niestety nie przetrwały próby czasu.
- Turysta obecnie prócz obcowania z przyrodą ceni sobie również możliwość podziwiania pięknych widoków. Dziś większość szczytów jest porośnięta wysokimi drzewami, niewiele z nich widać, ale dzięki wieży, w tym przypadku niezbędnej, te panoramy są widoczne i można się nimi zachwycać do woli - zauważa.
Jakiś czas temu temat wież widokowych przedyskutowaliśmy z Grzegorzem Biedroniem, prezesem Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
- Każda forma promocji dla gmin jest bardzo cenna. Ruch turystyczny dzięki tym obiektom zwiększył się, tak na przykład stało się na górze Modyń, atrakcję odwiedzają tysiące turystów - powiedział.
Jak zauważył, ważne jest również to, by obiekty tego typu różniły się od siebie. Praktycznie wszystkie konstrukcje, które powstały w ostatnich latach wyglądają jednak identycznie. Prezes MOT wskazał, że ciekawe projekty pojawiają się w Skandynawii, przykładem platformy zbudowanej w tym stylu jest popularny "ślimak" na Woli Kroguleckiej w gminie Stary Sącz, i zdaniem prezesa MOT takich obiektów mogłoby powstawać więcej.
Stało się. Koniec konfliktu. Miasto i grybowianka dogadali się. Pani Danuta znów może oglądać telewizję

- Piotr z Męciny zaśpiewał w „Szansie na sukces”. Jak mu poszło? „Byłeś genialny!”
- Trasy narciarskie wokół Mogielicy znów kuszą! Zima powróciła
- Kłótnia o wyniki Eurowizji. Mógł być jeszcze jeden zwycięzca. Spod Limanowej!
- Pomaga Ukrainie, przypłacił to zawałem, ale chce to robić nadal. To limanowski radny
- Betonoza ustąpi zieleni. Prace na rynku w Tymbarku postępują. Wójt chwali
- Podróżnik z Mszany zdradza przepis na… napój wyskokowy z banana