Na realizację programu w 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 6 577 464 zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. We wtorek w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu wiceminister sportu Andrzej Gut-Mostowy zaprezentował założenia programu, ale i beneficjentów, którzy pozyskają dotacje.
- Celem programu jest zwiększenie możliwości uprawiania turystyki aktywnej w Polsce przez grupy społeczne podlegające potencjalnemu wykluczeniu, które może dotyczyć w szczególności osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chcemy, aby turystyka była dla wszystkich dostępna. Co ważne, program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach - podkreślił Andrzej Gut-Mostowy.
Dofinansowane mają być wyjazdy na terenie całego kraju – transport, zakwaterowanie, wyżywienie, czy koszty biletów wstępu do atrakcji turystycznych.
Program obejmuje także szkolenia kadr zawodowych oraz społecznych w turystyce w zakresie poprawy świadczonych usług dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy także realizacji szeroko pojętej kampanii społecznej, służącej aktywizacji beneficjentów turystyki społecznej.
Pieniądze zostaną przekazane 20 podmiotom z terenu całej Polski. One z kolei będą pozyskiwały bezpośrednich beneficjentów.
Jednym z beneficjentów jest Starosądecka Fundacja Kultury, która otrzyma 499 tys. zł. Za te pieniądze Fundacja zamierza zorganizować osiem wyjazdów seniorów z rejonu Sądecczyzny w różne zakątki Polski, ale także zorganizować pięć pobytów seniorów z innych z obszarów naszego kraju w Dolinie Popradu.
Z kolei na terenie Podhala w programie uczestniczy Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Zakopanego. - Towarzystwo będzie organizować projekt „W Polskę pod skrzydłami Sokoła”. Będziemy zapraszać do współpracy uniwersytety III wieku, domy dziecka i instytucje wspierające takie osoby – mówi Adam Zalewski z TG Sokół.
Organizacją, która będzie realizowała projekt na terenie całego kraju – poprzez swoje oddziały – będzie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Słynny teatr z Zakopanego otwiera się na młodych. Stworzył d...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]