MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twórcy filmu o ks. Franciszku Blachnickim zapraszają widzów do wspólnego poszukiwania przestrzeni na plan filmowy

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Reżyser Mateusz Olszewski na planie filmu
Reżyser Mateusz Olszewski na planie filmu Materiały prasowe
Ekipa filmu o ks. Franciszku Blachnickim, założycielu „ruchu oazowego” w Polsce, przygotowuje się do poszukiwań przestrzeni przypominających miejsca z epoki współczesnej bohaterowi, które „zagrają” w filmie. Przyszli widzowie mogą włączyć się w te prace.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Filmowcy już niedługo ruszą w podróż po Polsce, by wybrać plenery i obiekty, w których powstawać będą filmowe sceny. Oryginalna sceneria i budynki na przestrzeni dziesięcioleci bardzo zmieniły się. Dlatego poszukują lokacji, które zastąpią je na planie filmowym.

- Największą trudność stanowi dla nas fakt, że oryginalne budynki zostały unowocześnione i wyremontowane - mówi Maria Wilgus, kierownik produkcji filmu - Właściciele wymieniają okna na plastikowe, a podjazdy wybrukowali kostkami Bauma. Szukamy takich miejsc, które zachowały charakter lat 60-tych 70-tych czy 80-tych XX wieku, a równocześnie mają w sobie coś “filmowego”. Nie chodzi nam o idealne odwzorowanie brył budynku, ale bardziej o klimat i atmosferę. Ważne jest dla nas też otoczenie budynku - czy da się od niego “odejść z kamerą” co najmniej w dwóch kierunkach. Istotne jest również to, czy nasz obiekt jest “przyklejony” z każdej strony do nowoczesnych wieżowców lub blaszanych przybudówek. Czasem też piękne, stare budynki zasłonięte są ścianą okazałych drzew, co także uniemożliwia pracę filmowcom - dodaje.

Jakie miejsce zostanie wybrane „do roli” Kopiej Górki w Krościenku? Co najlepiej „zagra” ośrodek “Marianum” w Carlsbergu? Gdzie znajdziemy atmosferę najbliższą barakowi, w którym mieściła się siedziba Krucjaty Wstrzemięźliwości w Katowicach? To wszystko na razie pozostaje tajemnicą.

Jednak przyszli widzowie (nie tylko ci, którzy pamiętają oryginalne przestrzenie związane z założycielem Ruchu Światło-Życie), dostali właśnie internetowe zaproszenie, by zaproponować miejsca , które mogłyby „zagrać” w filmie. Na profilach w mediach społecznościowych producentów (Panteonu Górnośląskiego oraz Fundacji Światło-Życie) można dzielić się swoimi pomysłami:
www.facebook.com/PanteonGornoslaski oraz www.facebook.com/FundacjaSwiatloZycie. Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim producenci zachęcają do kontaktu pod adresem: [email protected].

Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 roku w Rybniku. Zaledwie kilka dni później otarł się o śmierć podczas ewakuacji rodziny w czasie walk powstańczych na Górnym Śląsku. Jeszcze dwukrotnie, we wczesnym dzieciństwie i młodości, cudem uniknął śmierci. Pierwszy raz, kiedy jako kilkulatek wpadł do studni, z której zdołał wydostać go sąsiad. W trakcie II wojny światowej został natomiast skazany przez hitlerowców na zgilotynowanie za działalność konspiracyjną. Przebywając w celi śmierci narodził się niejako po raz drugi, bo właśnie w tym czasie, 17 czerwca 1942 roku, przeżył swoje nawrócenie. Wyrok zmieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. To jedyny taki znany przypadek niewykonania orzeczonej kary śmierci wobec harcerza.

Zaraz po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Jako kapłan, pomimo szykanowania przez komunistyczne władze, zainicjował ważne ruchy odnowy duchowej, jak Krucjata Wstrzemięźliwości, Ruch Światło-Życie (działający w ponad 30 krajach świata), Krucjata Wyzwolenia Człowieka, czy Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” (stowarzyszenie założone w Niemczech). Jeszcze w Polsce, a potem także zagranicą nawiązywał kontakty ekumeniczne z różnymi ruchami odnowy. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska