Jeździsz często taksówkami po mieście? Doświadczyłeś rażących przykładów łamania prawa? A może wręcz przeciwnie? Czekamy na opinie i uwagi obu stron. Pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.
- Wnioski płynące z tej kontroli są zatrważające, co trzeci taksówkarz zawyża ceny swoich usług - przyznaje Wiesław Szanduła z Wydziału Ewidencji Kierowców i Pojazdów krakowskiego magistratu. Zauważa, że podczas wcześniejszych kontroli liczba nieuczciwych taksówkarzy była o wiele mniejsza. - To daje nam sygnał do częstego powtarzania takich akcji - dodaje Szanduła.
Kontrole przeprowadzano nocami, m.in.na ul. Szpitalnej, Zacisze i placu Matejki. Było ich kilka. Urzędnicy biorący udział w akcji działali incognito. W nocy z 19 na 20 października kontrolerzy odbyli 24 kursy, podczas których kilku taksówkarzy zawyżyło cenę przejazdów.
Dwóch przewoźników jeździło bez licencji na taksówkę. Pięciu taksówkarzy kursowało po Krakowie z licencją niepołomicką. W sześciu przypadkach nie wydano paragonu, natomiast w ośmiu wydano fałszywe rachunki.
- W stosunku do przewoźników, którzy zażądali i pobrali zapłatę wyższą od obowiązującej oraz wykonali usługę bez wymaganej licencji na gminę Kraków, skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie za wykroczenie - zapewnił nas Wiesław Szanduła. Przypadki posługiwania się przez taksówkarzy fałszywym rachunkiem zostaną zgłoszone do prokuratury, jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawy wadliwych paragonów trafią natomiast do urzędów skarbowych.
Podczas kontroli kierowcy lokowozu, czyli jeżdżącego gabinetu psychoterapeutycznego reprezentującego firmę Maxidriver, przewoźnik wylegitymował się policyjną odznaką i stwierdził, że jest czynnym funkcjonariuszem, który obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Stwierdził przy tym również, że leczy się na głowę.
Wyniki kontroli nie dziwią Pawła Kubasa, przewodniczącego sekcji taksówkarskiej NSZZ Solidarność. - W środowisku taksówkarzy zawsze znajdą się osoby, które wolą kombinować, niż uczciwie pracować - przyznaje Kubas.
Dodaje, że problem nieuczciwych przewoźników może się pogłębić, jeśli deregulacja zawodu taksówkarza wejdzie w życie. - Jeśli każdy będzie mógł jeździć taksówką, to niedługo pasażerów będą wozili ludzie po wyrokach - zauważa związkowiec. Taksówkarze korzystający z krakowskich licencji, od kilku miesięcy sami walczą z nielegalnymi przewoźnikami. Zorganizowali się i za pomocą kamer oraz aparatów fotograficznych dokumentują nieuczciwe praktyki taksówkarzy bez licencji, a także z licencjami z innych miast.
Efektem tych działań jest proces przed krakowskim sądem przeciwko trzem taksówkarzom z firmy Caro, którzy jeździli po Krakowie, posiadając jedynie niepołomickie licencje. Kierowcy nie przyznają się do winy. Twierdzą, że przewozy po mieście wykonywali w ramach kursów powrotnych do Niepołomic.
Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!