FLESZ - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia
W ostatnich latach Uniwersytet Jagielloński przeprowadził w dworze Konopków szereg prac remontowych i konserwatorskich. Objęły one renowację elewacji wraz z rekonstrukcją stolarki okiennej, impregnację dachu pokrytego gontem, remont fontanny na dziedzińcu, wykonanie izolacji cieplnej budynku oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian i stropów piwnic, wymianę instalacji wewnętrznych oraz odbudowę alejek wokół dworu. Gruntowną metamorfozę przeszły również wnętrza zabytkowego obiektu, które przebudowano i wyremontowano. Dzięki pracom konserwatorskim udało się przywrócić dawną świetność jego wyposażenia. Renowację przeszły meble, obrazy, grafiki, żyrandole i kinkiety, jedna tkanina oraz trofea myśliwskie.
Jak podaje uczelnia, wartość prac budowlanych przekroczyła kwotę 5,73 mln zł.
Dziś w klasycystycznym dworze działa Ośrodek Konferencyjno-Recepcyjny Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt oferuje pomieszczenia dla 40 osób z przeznaczeniem na organizację konferencji, sympozjów naukowych i innych kameralnych spotkań. Ośrodek prowadzi działalność gastronomiczną, można tu też zanocować w tzw. dworskim lamusie.
Jasne i lekkie - takie piwo warzą mnisi z Tyńca. Jest już w ...
Władze UJ planują już kolejne inwestycje w Modlnicy. Wstępna koncepcja zakłada zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną w celu poszerzenia oferty imprez kulturalnych UJ.
Najstarsze znane wzmianki o modlnickim dworze pochodzą z inwentarza spisanego w 1582 roku, gdy należał on do Mikołaja Salomona. Obecny dwór w Modlnicy powstał w latach 1784-1787 z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Modlnica Józefa Konopki herbu Nowina. Był to obiekt murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta. Jego budowniczym i projektantem był krakowianin Karol Kriszker. Niedługo potem dwór rozbudowano, dodając od północy trzeci trakt, a od wschodu sień gospodarczą i dziedzińczyk ogrodzony kamiennym murem z wieżą.
Kolejna przebudowa w latach 20. XIX wieku nadała budynkowi typowy klasycystyczny wygląd z 4-kolumnowym gankiem i wysokim mansardowym dachem. Środkowa część fasady północnej od strony ogrodu została ozdobiona 6-kolumnowym portykiem wgłębnym - dość charakterystycznym w elewacjach ówczesnych polskich dworów szlacheckich. Wtedy także ozdobiono okna wykonanymi w tynku trójkątnymi nadokiennikami.
Kraków. Wojsko znów wystawiło na sprzedaż fort Bronowice. Ce...
Pod koniec XIX w. dwór był jednym z ulubionych miejsc spotkań elity artystycznej Krakowa. Konopkowie gościli tu m.in. Artura Grottgera, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Oskara Kolberga czy Włodzimierza Tetmajera. W latach międzywojennych nadal był ośrodkiem życia towarzyskiego. Po II wojnie światowej upaństwowiony popadł w ruinę. Dopiero w latach 60. XX wieku został starannie odbudowany i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.
Swój dzisiejszy wygląd zewnętrzny dwór w Modlnicy zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie w duchu klasycyzmu. Mimo że z dawnego wyposażenia zachowały się tylko trzy kominki, to we wnętrzach odtworzono atmosferę dawnej siedziby szlacheckiej z czasów XVIII-XIX wieku. Zaaranżowano je w sposób typowy dla szlacheckiego domu, urządzając stylowymi meblami i obrazami z epoki. Można tu obejrzeć kolekcję trofeów i XVIII-wiecznych grafik o tematyce łowieckiej, ofiarowanych przez Adama Konopkę, ostatniego właściciela majątku. Dwór otoczony jest rozległym parkiem, którego założenie sięga jeszcze XVI wieku. Dziś jego główną wartością jest częściowo zachowany kilkusetletni drzewostan.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
