Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UJ za prawie 6 mln zł wyremontował dwór Konopków w Modlnicy. Powstał tam ośrodek konferencyjny, uczelnia ma też dalsze plany [ZDJĘCIA]

OPRAC.: (MM)
Dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem przechodzi gruntowną modernizację od 2018 roku
Dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem przechodzi gruntowną modernizację od 2018 roku Biuro Prasowe UJ
Klasycystyczny dwór Konopków w Modlnicy pod Krakowem przechodzi gruntowną modernizację. Większość prac przy tym zabytku już wykonano. Uniwersytet Jagielloński - właściciel obiektu od połowy lat 60. XX wieku - prowadzi w nim ośrodek konferencyjny. I zarazem planuje już tutaj dalsze inwestycje, które umożliwią poszerzenie oferty imprez kulturalnych uczelni.

FLESZ - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

W ostatnich latach Uniwersytet Jagielloński przeprowadził w dworze Konopków szereg prac remontowych i konserwatorskich. Objęły one renowację elewacji wraz z rekonstrukcją stolarki okiennej, impregnację dachu pokrytego gontem, remont fontanny na dziedzińcu, wykonanie izolacji cieplnej budynku oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian i stropów piwnic, wymianę instalacji wewnętrznych oraz odbudowę alejek wokół dworu. Gruntowną metamorfozę przeszły również wnętrza zabytkowego obiektu, które przebudowano i wyremontowano. Dzięki pracom konserwatorskim udało się przywrócić dawną świetność jego wyposażenia. Renowację przeszły meble, obrazy, grafiki, żyrandole i kinkiety, jedna tkanina oraz trofea myśliwskie.

Jak podaje uczelnia, wartość prac budowlanych przekroczyła kwotę 5,73 mln zł.

Dziś w klasycystycznym dworze działa Ośrodek Konferencyjno-Recepcyjny Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt oferuje pomieszczenia dla 40 osób z przeznaczeniem na organizację konferencji, sympozjów naukowych i innych kameralnych spotkań. Ośrodek prowadzi działalność gastronomiczną, można tu też zanocować w tzw. dworskim lamusie.

Piwo benedyktynów nosi nazwę Tinecia, czyli po łacinie - Tyniec

Jasne i lekkie - takie piwo warzą mnisi z Tyńca. Jest już w ...

Władze UJ planują już kolejne inwestycje w Modlnicy. Wstępna koncepcja zakłada zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną w celu poszerzenia oferty imprez kulturalnych UJ.

Najstarsze znane wzmianki o modlnickim dworze pochodzą z inwentarza spisanego w 1582 roku, gdy należał on do Mikołaja Salomona. Obecny dwór w Modlnicy powstał w latach 1784-1787 z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Modlnica Józefa Konopki herbu Nowina. Był to obiekt murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta. Jego budowniczym i projektantem był krakowianin Karol Kriszker. Niedługo potem dwór rozbudowano, dodając od północy trzeci trakt, a od wschodu sień gospodarczą i dziedzińczyk ogrodzony kamiennym murem z wieżą.

Kolejna przebudowa w latach 20. XIX wieku nadała budynkowi typowy klasycystyczny wygląd z 4-kolumnowym gankiem i wysokim mansardowym dachem. Środkowa część fasady północnej od strony ogrodu została ozdobiona 6-kolumnowym portykiem wgłębnym - dość charakterystycznym w elewacjach ówczesnych polskich dworów szlacheckich. Wtedy także ozdobiono okna wykonanymi w tynku trójkątnymi nadokiennikami.

AMW podpowiada potencjalnym inwestorom, że w forcie przy ul. Rydla można urządzić dom wycieczkowy, kawiarnie, galerie sztuki czy kluby dyskusyjne

Kraków. Wojsko znów wystawiło na sprzedaż fort Bronowice. Ce...

Pod koniec XIX w. dwór był jednym z ulubionych miejsc spotkań elity artystycznej Krakowa. Konopkowie gościli tu m.in. Artura Grottgera, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Oskara Kolberga czy Włodzimierza Tetmajera. W latach międzywojennych nadal był ośrodkiem życia towarzyskiego. Po II wojnie światowej upaństwowiony popadł w ruinę. Dopiero w latach 60. XX wieku został starannie odbudowany i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.

Swój dzisiejszy wygląd zewnętrzny dwór w Modlnicy zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie w duchu klasycyzmu. Mimo że z dawnego wyposażenia zachowały się tylko trzy kominki, to we wnętrzach odtworzono atmosferę dawnej siedziby szlacheckiej z czasów XVIII-XIX wieku. Zaaranżowano je w sposób typowy dla szlacheckiego domu, urządzając stylowymi meblami i obrazami z epoki. Można tu obejrzeć kolekcję trofeów i XVIII-wiecznych grafik o tematyce łowieckiej, ofiarowanych przez Adama Konopkę, ostatniego właściciela majątku. Dwór otoczony jest rozległym parkiem, którego założenie sięga jeszcze XVI wieku. Dziś jego główną wartością jest częściowo zachowany kilkusetletni drzewostan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska