Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winnice we Dworze w Modlnicy z prezentacją lokalnych produktów i tańcami w XIX-wiecznym stylu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Piknik w XIX-wiecznym styli we Dworze w Modlnicy
Piknik w XIX-wiecznym styli we Dworze w Modlnicy Barbara Ciryt
Zabawy w stylu szlacheckich rodzin z początku XIX wieku, nauka tańców, etykiety balowej, plener malarski, a do tego piknik z prezentacją lokalnych winnic i zwiedzanie Dworu w Modlnicy - takie atrakcje zaoferowali zarządcy dworu z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz gminy Wielka Wieś. Dwór i otaczający go park na mocy porozumienia między uczelnią i samorządem gminnym jest udostępniany mieszkańcom, ich gościom i turystom na pikniki, seanse filmowe, widowiska, spotkania, koncerty.

Modlnicki dwór od niedawna stanowi ciekawe miejsce wydarzeń kulturalnych, jest scenerią widowisk, miejscem koncertów. Ostatnie atrakcje to Piknik Bridgertonów, nawiązujący do amerykańskiego serialu osadzonego w XVIII wiecznej Anglii. To wydarzenie zorganizowano jako rodzaj szlacheckich zabaw z początku XIX wieku. Był letni wieczorek taneczny z nauką tańców, można było zobaczyć pokaz tańców historycznych w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.

Opowieści o winnicach i degustacje przy dworze

Natomiast w ramach pikniku Winnice we Dworze była prezentacji lokalnych winnic jako atrakcji turystycznych. W gronie wystawców znalazły się: Winnica Św. Jana, Winnica Goja, Winnica Nad Prądnikiem oraz uniwersytecka Winnica Nad Dworskim Potokiem.

Winiarze opowiadali o tajnikach wytwarzania wina, oferowali swoje trunki do degustacji, zapraszali do winnic i poszerzania wiedzy o ekologii i uprawach winorośli.

- Piknik winny, atrakcje dworskie były okazją do rozmów, poznawania mieszkańców tego zabytkowego obiektu i ich gości, bo to miejsce odwiedzali artyści krakowscy. Podczas naszego panelu dyskusyjnego nawiązywaliśmy do podpisanego porozumienia o współpracy UJ z gminą Wielka Wieś. Rozmawialiśmy o przyszłości tej współpracy, kolejnych atrakcji, pomysłach m.in. organizacji forum kobiet - mówi Janusz Bończak, koordynator organizowanego pikniku winnego we dworze, który organizowano jako wyjazdową edycję Wielkowiejskiego Targu.

Rozmówcami podczas panelu dyskusyjnego byli reprezentanci organizatorów wydarzeń piknikowych w dworze: z ramienia samorządu - przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś Grzegorz Twardy; dyrektorka Centrum Promocji i Komunikacji UJ Kinga Drechny; kierowniczka Dworu w Modlnicy UJ Paulina Pawłucka; dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Wielkiej Wsi Magdalena Szymańska oraz pasjonatka lokalnej historii Bogumiła Pietrzyk oraz radny Haenryk Figiel. Rozmowę prowadził Janusz Bończak.

Otworzyli zabytkowy dwór i park

Piękny dworek w Modlnicy powstały w XVIII wieku z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Józefa Konopki herbu Nowina od około połowy XX wieku należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnich latach został wyremontowany i odnowiony. Potem władze uczelni uznały, że udostępnią dwór szerszej społeczności niż tylko pracownikom naukowym. Dlatego jesienią 2021 r. prof. Jacek Popiel, rektor UJ oraz Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś, na terenie której znajduje się dwór podpisali porozumienie o współpracy. Dzięki temu bramy dworu są otwierane dla społeczności gminy, krakowian i turystów.

- W ramach współpracy organizujemy różnego rodzaju działania wydarzenia kulturalne oraz rozrywkowe takie jak np. kina plenerowe, warsztaty dla dzieci czy koncerty muzyki dawnej. Uniwersytet kładzie duży nacisk na edukację, dlatego organizujemy wiele spotkań i lekcji dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych - informowała nas Kinga Drechny, dyrektor Centrum Promocji i Komunikacji UJ.

W ramach atrakcji w parku dworskim zorganizowano plener artystyczny, warsztaty malarskie pod hasłem "Dwór w pejzażu", warsztaty "Szlachetna makrama", podczas których można było poznać podstawowe sploty i wykonać makramę. Były także warsztaty "Zróbże Coś", czyli warsztaty dziergania. A dodatkowo uczestnicy zabaw przy dworze mieli okazję oglądać plenerową wystawę historycznych zdjęć dworu i okolic. Przygotowała je Bogumiła Pietrzyk, która jako przewodniczka po dworze opowiadała o zabytku i jego mieszkańcach.

Komisja oceniająca warkocze czosnkowe na Małopolskim Święcie Czosnku w Prandocinie w gminie Słomniki

Święto czosnku. Niebywałe warzywo, promocja kulinarnych trad...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Winnice we Dworze w Modlnicy z prezentacją lokalnych produktów i tańcami w XIX-wiecznym stylu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska