Ostatnie noc w górach okazały się bardzo mroźne. Temperatura spadała poniżej zera. A to oznaczało, że na szlakach powstał lód. I choć w ciągu dnia na szczytach mamy dodatnie temperatury - w piątek w południe na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały prawe 8 stopni powyżej zera - w wielu miejscach lód utrzymuje się przez dłuższy czas.
- Nie dajcie się zwieść słońcu za oknem! Pogoda wydaje się zachęcać do górskich wędrówek, jednak przy planowaniu wycieczki należy wziąć pod uwagę, że warunki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Na północnych stokach i w miejscach zacienionych szlaki w wielu miejscach pokryte są lodem oraz cienką warstwą śniegu. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi upadkiem z wysokości - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Odradzamy wyjść w wyższe partie Tatr, powyżej górnej granicy lasu występują bardzo duże oblodzenia, które po stronie północnej i w miejscach zacienionych utrzymują się przez cały dzień. Wybierając się wyżej, należy posiadać duże doświadczenie górskie.
Na niżej położonych szlakach jest miejscami mokro i ślisko, gdzieniegdzie (zwłaszcza w odnogach Doliny Chochołowskiej i w rejonie Doliny Lejowej) występuje błoto, które nad ranem jest zamarznięte, a potem rozmarza. Ponadto, należy pamiętać, że dni są coraz krótsze - wycieczkę trzeba zaplanować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Latarka/czołówka w plecaku może okazać się niezbędna.
Zakopane. Ostatni weekend z kolejką na Kasprowy Wierch. W Ku...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
