FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

To powieść o tym, że niezależnie od wieku każdy z nas potrzebuje bliskości, ciepła, uwagi, przyjaźni czy miłości - napisano w jednej z opinii o powieści międzypokoleniowej Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Stan splątania" opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie.
Książka ta otrzymała nagrodę w kategorii literatura, ale to niejedyna zwycięska publikacja tej edycji konkursu. Po raz pierwszy w historii Literackiej Nagrody Żółtej Ciżemki - wyróżniającej najlepsze publikacje wydane w roku poprzedzającym konkurs - laureatami zostały dwie książki. Drugą jest opublikowany przez HarperCollins Polska "Van Dog" Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego opowiadający o psie malarzu. W tej publikacji jury konkursu urzekły ilustracje, gdzie "każda rozkładówka to nęcący feerią barw, różnorodnością kształtów, pulsujący od różnych śladów i struktur narzędzia obraz".
Do szóstej edycji konkursu organizowanego przez Bibliotekę Kraków zgłoszono blisko 200 tytułów. Najlepsze z nich wybierała kapituła, w której obradowali dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar (przewodnicząca), prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Iwona Haberny, dr Anna Machwic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel i dr Agnieszka Staniszewska-Mól. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, o łącznej wartości 25 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz okolicznościowe statuetki.
Uroczystość wręczenia Nagród Żółtej Ciżemki ich laureatom nastąpi 25 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2, podczas „Pikniku Literackiego Biblioteki Kraków”. Tam też odbędzie się spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i warsztaty plastyczne dla dzieci z Gosią Herbą i Mikołajem Pasińskim, a także doroczna Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa