FLESZ - Zamek Królewski na Wawelu pozyskał dzieła Brueghla i Hedy

Pomysł podstawienia w Bochni obelisku, ukazującego scenę opisaną w legendzie o Pierścieniu Świętej Kingi zrodził się kilka lat temu. Jego autorem jest burmistrz Stefan Kolawiński. Koncepcję przygotował wówczas prof. Czesław Dźwigaj, po czym temat trafił do szuflady.
W budżecie Bochni na 2022 rok znalazł się punkt dotyczący opracowania dokumentacji oraz realizacji rzeźby, przewidziano na ten cel kwotę 400 tys. zł. Obiekt stanie przy skrzyżowaniu ulic Solnej i Dominikańskiej, czyli w tzw. poczekalni miejskiej. Ponieważ jest to teren prywatny, ma to być lokalizacja tymczasowa. Rzeźba zostanie wykonana z brązu i osadzona na cokole z betonu architektonicznego. Całość wraz z cokołem będzie miała 3,5 metra wysokości.
Realizację rzeźby powierzono prof. Czesławowi Dźwigajowi. Umowę zawarto z nim na przełomie stycznia i lutego 2022. Rzeźba powstaje już w krakowskiej pracowni artysty i kolejne jej elementy trafiają do odlewni. Całość ma być montowana w Bochni w marcu.
Odsłonięcie obiektu zaplanowano na drugą połowę marca. Najprawdopodobniej będzie to część obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem Par Prezydenckich Polski i Węgier. W projekcie zmian w budżecie Bochni znalazła się kwota 165 tys. zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów organizacji międzynarodowego wydarzenia.
Głosowanie nad tymi zmianami zaplanowano na czwartek 24.02.2022.
- Bochnia. Sąd uznał wójta gminy Rzezawa winnym przekroczenia uprawnień
- Nieporadnik narciarski. Małopolska stacja pokazuje, jak nie korzystać z wyciągu
- Ważą się losy szkoły muzycznej w Sobolowie. Jest uchwała o zamiarze jej likwidacji
- Bochnia. Jak zostaną nazwane dwa ronda i ulica w ramach łącznika z A4?
- Czesław K. zostanie wydany Polsce? Prokuratura chce postawić mu zarzuty