W stycznia 2018 policjanci krakowskiej drogówki odbyli szkolenie w zakresie obsługi terminali płatniczych. Urządzenia przystosowane są do akceptowania płatności kartami oraz aplikacją płatniczą BLIK.
Mandaty wystawione przez policję, kierowcy na teranie Krakowa mogą opłacać bezgotówkowo od 2 lutego.
– Policjanci za każdym razem informują osobę przyłapaną na wykroczeniu o tym, że ma możliwość zapłacenia za mandat kartą płatniczą. Z naszych obserwacji wynika, że kierowcy najchętniej na miejscu płacą kary do 300 zł – mówi podinsp. Robert Michalik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
Szef miejskiej drogówki dodaje, że kierowcy coraz chętniej decydują się na taką formę płacenia mandatów.
– W najbliższych tygodniach liczba płacących kartami prawdopodobnie wzrośnie – mówi podinsp. Robert Michalik.
O tym, że pomysł na bezgotówkowe opłacanie mandatów spodobał się kierowcom w całym kraju, przekonuje też Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej. – Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności – twierdzi Dariusz Marcjasz.
Poza możliwością dokonania płatności bezgotówkowo, dotychczasowe sposoby, tj. uregulowanie należności przelewem lub wpłatą gotówkową, są wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, mają również do wyboru płatność kartą płatniczą.
To duże ułatwienie zarówno dla policjantów, którzy skrócili czas przeprowadzenia kontroli drogowej, jak i też dla samych obcokrajowców, którzy nie muszą już jeździć z funkcjonariuszami, żeby wypłacić pieniądze z bankomatu.
Krajowy program pilotażowy bezgotówkowego płacenia za mandaty odbył się w styczniu. W pierwszym miesiącu roku policjanci przyjęli ponad 1100 płatności na kwotę przekraczającą 133 tys.
Wyposażanie policyjnych radiowozów w terminale płatnicze POS to element szerszego, ogólnopolskiego programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, skierowanego do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych.
Do programu zgłosiło się już 1289 urzędów z całego kraju, a z 1054 placówkami podpisano już umowy na instalację terminali. Do końca stycznia 2018 r. klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 miliona złotych.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 40
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski