Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kuźnicach wystawa poświęcona hrabinie Jadwidze Zamoyskiej, założycielce Szkoły Domowej Pracy Kobiet

Aurelia Lupa
W Kużnicach w budynku dawnego spichlerza wystawa poświęcona postaci hrabiny Jadwigi Zamoyskiej "Czym mnie nakarmisz Jadziu?".
W Kużnicach w budynku dawnego spichlerza wystawa poświęcona postaci hrabiny Jadwigi Zamoyskiej "Czym mnie nakarmisz Jadziu?". Muzeum tatrzańskie
W zakopiańskich Kuźnicach, w budynku dawnego spichlerzu otwarta zostanie wystawa pod zagadkowym tytułem „Czym mnie nakarmisz, Jadziu?”. To ekspozycja przygotowana przez Tatrzański Park Narodowy poświęcona hrabinie Jadwidze z Działyńskich Zamoyskiej - założycielce kuźnickiej szkoły Domowej Pracy Kobiet.

Rok 2023 decyzją Sejmu RP został poświęcony Jadwidze Zamoyskiej - w uznaniu jej zasług dla polskiego społeczeństwa, kształtowania wzorców postaw obywatelskich oraz uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli wychowawczej i kulturotwórczej.

Ta niezwykła kobieta, która z romantycznego podlotka stała się ponadprzeciętną jak na swoje czasy działaczką społeczną i patriotyczną nieco znikła ostatnio w cieniu swojego syna Władysława Zamoyskiego. Niesłusznie, bo to ona była motorem większości poczynań, które przeszły do historii, zwłaszcza historii Zakopanego.

Zakopane stało się jej domem na ponad trzydzieści lat. Pod Giewontem, a właściwie w Kuźnicach spędziła jedną trzecią swojego życia. To tu udało się jej założyć Szkołę Domową Pracy Kobiet – miejsce pulsujące wyjątkową energią, tu działała w spółce „Bazar”, bez której nie byłoby rozwoju gospodarczego Zakopanego, a przede wszystkim znakomitej galerii sztuki.

Nowa wystawa w Kuźnicach poświęcona jest działalności Zamoyskiego w kontekście szkoły. Została ona założona w 18882 roku. Była to pierwsza szkoła o charakterze gospodarczym na ziemiach polskich. Mottem szkoły było: „Służyć Bogu – służąc Ojczyźnie, służyć Ojczyźnie – służąc Bogu”. W godle znalazły się krzyż, kądziel i książka.

Nauka w szkole trwała rok. Uczono m.in. prania i prasowania, sprzątania i usługiwania przy stole, gotowania, szycia i cerowania, a także prowadzenia rachunków, śpiewu, historii Polski i zasad religii. Zasady w szkole były surowe. Zabraniało się przywożenia do szkoły drogich sukien, kolorowych strojów i klejnotów.

- Wystawa, którą dla przygotowaliśmy, oparta jest na myśli, że to, co ważne, przetrwa właśnie w tym, czym nakarmimy świat - informują pracownicy TPN. - Uzupełnia ją seria podcastów autorstwa Bartka Solika pt. "Szkoła życia", które będą pojawiały się na www.tatrzanskiparknarodowy.podbean.com. "Szkoła życia Jadwigi Zamoyskiej - część 1" jest już dostępny!

Spichlerzu to budynek, stojący w Kuźnicach - nieco na uboczu. To tu przechowywano ziarno. Jego ściany otulały więc to, co było pokarmem dla mieszkańców tego miejsca przez wiele dziesięcioleci. Korzystały z niego na pewno wychowanki szkoły Domowej Pracy Kobiet wraz ze swoją założycielką - hrabiną Jadwigą Zamoyską.

Wystawę możecie zobaczyć od poniedziałku do soboty, od godz. 9 do 15. Wstęp wolny. Spichlerz to duży drewniany budynek położony "najniżej" w parku w Kuźnicach, poniżej dyrekcji TPN - przy dróżce wybrukowanej kostką.

W poniedziałek rano na stacji paliw w Zakopanem podczas tankowania zapalił się osobowy Opel. Tragedii udało się uniknąć dzięki szybkiej reakcji obsługi, która przepchnęła palące się auto w bezpieczne miejsc. Pożar ugasiła straż pożarna, a policja zajęła się kierowcom. Ten został surowo ukarany.

Na stacji benzynowej w Zakopanem zapalił się samochód podcza...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska