https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Sączu powstaje niezwykły album – „Historie ubiorów z Nomina Rosae”. Potrzebne środki na jego wydanie

Alicja Fałek
Maria Molenda i Marcin Walasek zachęcają do udziału we współtworzeniu albumu „Historie ubiorów z Nomina Rosae”
Maria Molenda i Marcin Walasek zachęcają do udziału we współtworzeniu albumu „Historie ubiorów z Nomina Rosae” Arch. Fundacji Nomina Rosae
Historie dawnych strojów, w tym sukni Damy z Gronostajem sportretowanej przez Leonardo da Vinci, przygotowuje Nomina Rosae z Nowego Sącza. To wyjątkowe wydawnictwo, które ma uczcić 20 lat działalności fundacji i przybliżyć jedną z dziedzin jej działalności – historię i rekonstrukcję dawnych ubiorów. Żeby album ujrzał światło dzienne potrzeba jednak wsparcia finansowego. Ruszyła internetowa zbiórka.

Dwadzieścia lat temu dr Maria Molenda, historyczka i artystka powołała do życia w Nowym Sączu Fundację Nomina Rosae, aby badać, popularyzować i promować polską kulturę i historię.

- Historia mody stała się jednym z najważniejszych obszarów naszej działalności. W ramach Nomina Rosae działa atelie, w którym rekonstruujemy ubiory historyczne oraz tworzymy kostiumy teatralne i filmowe – mówi Maria Molenda. - Działamy poprzez pokazy, wystawy, spektakle, performance, tworzymy filmy oraz artystyczne sesje fotograficzne. Działania te dokumentujemy i w ten sposób przez lata naszej działalności powstał przebogaty zasób zdjęć.

Właśnie one zainspirowały członków sądeckiej fundacji do stworzenia unikatowego albumu, w którym przedstawiona zostanie historia ubiorów.

- Chcemy, aby w tej wyjątkowej książce wybrzmiały intrygujące historie dawnych strojów, takich jak suknia Damy z gronostajem, czy suknia średniowiecznej mieszczanki. Zajrzymy do garderoby siedemnastowiecznego kupca i dziewiętnastowiecznej damy. Opowiemy wam o jagiellońskich szubach i rewolucjach modowych z okresu średniowiecza – dodaje prezeska Nomina Rosae.

Wydanie dwujęzycznego albumu (polsko-angielski), pełnego kolorowych fotografii, na wysokiej jakości papierze i w nakładzie zaledwie tysiąca sztuk, to spory wydatek. Dlatego Fundacja zdecydowała się na uruchomienie zbiórki crowdfundingowej. Żeby zachęcić do wsparcia inicjatywy przygotowano różne pakiety. Wspierający stają się patronami albumu, a w zależności od kwoty wsparcia otrzymają różne, ciekawe i wyjątkowe bonusy i gadżety w formie cyfrowej i fizycznej, jak: pocztówki, zakładki, naklejki czy plakaty z naszymi zdjęciami i kolarzami, które znajdą się w albumie, a także album w wersji cyfrowej. Są też limitowane filiżanki, torby i poduszki, indywidualne podziękowania i dedykacje wpisane do albumów, udział w ekskluzywnych spotkaniach online albo na żywo z prezentacją książki i wykładami, a nawet udział w kostiumowej sesji w historycznych ubiorach.

- My w zamian będziemy w stanie zrealizować wymarzony album, który będzie taką fantastyczną wisienką na torcie 20 lat intensywnej, merytorycznej i artystycznej pracy - podkreśla Maciej Walasek, koordynator projektów Nomina Rosae.

Zbiórka prowadzona jest na portalu zrzutka.pl pod nazwą: Wydanie albumu „Historie ubiorów z Nomina Rosae”.

Nowy Sącz. Zabudowują piękną Willę Ave. Właściciel ma pomysł: muzeum, restauracja

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska