Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie wielickim powstaną kolejne centra przesiadkowe [WIZUALIZACJE]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
materiały UMiG Niepołomice
W ramach centrów przesiadkowych przybędzie w powiecie wielickim łącznie ponad 1000 miejsc postojowych. W Niepołomicach taka inwestycja właśnie rusza, w Kłaju jest na półmetku, a w Biskupicach zmierza do końca. Uruchamiane będą także nowe linie dowozowe.

Nie ma wątpliwości, że projekt wart 28 mln zł (z czego 18,3 mln zł to dotacja unijna) odmieni komunikacyjną rzeczywistość w gminie Niepołomice. Powstanie tu pięć centrów przesiadkowych, mieszczących w sumie 472 samochody, 258 rowerów i 32 motocykle, a miasto doczeka się dworca autobusowego z prawdziwego zdarzenia.

Transportowe projekty gmin Biskupice i Kłaj są skromniejsze, ale także tu mieszkańcy dostaną wkrótce możliwość podróży z przesiadką - do pociągu, który zawiezie ich do Krakowa.

Niepołomice: teraz miejski dworzec i P&R Wola Batorska

Na gminnej działce przy ulicy Kolejowej 3 w Niepołomicach wbito w czwartek symboliczną pierwszą łopatę pod budowę dworca oraz parkingu w systemie park&ride (parkuj i jedź).

- Ta infrastruktura oraz przebudowa ulicy Kolejowej będą wykonywane jako pierwsze. Potem powstanie centrum przesiadkowe w Woli Batorskiej. Obie inwestycje zakończą się w tym roku - zapowiada burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Miejski dworzec autobusowy - z czterema stanowiskami dla komunikacji publicznej - będzie stanowił całość z centrum przesiadkowym, w którym zaplanowano miejsca dla 136 samochodów oraz 46 jednośladów. Także do autobusu można będzie przesiąść się na park&ride (34 miejsca dla aut i 40 dla rowerów), zaprojektowanym na terenie pomiędzy przystankiem, a byłym gimnazjum w Woli Batorskiej.

Dla budowy centrów przesiadkowych przy stacjach PKP w Podłężu (dwa P&R, Podłęże Północ oraz Południe, w sumie dla 182 aut) oraz w Staniątkach (120 miejsc) trwa jeszcze kompletowanie dokumentacji. Te inwestycje zostaną wykonane w roku 2019.

Niepołomicki komunikacyjny projekt to także przebudowa dróg o łącznej długości ponad 2,6 km. Prócz miejskiej ulicy Kolejowej, gdzie powstanie m.in. ścieżka rowerowa szeroka na trzy metry, modernizowane będą: droga przez Puszczę Niepołomicką i ul. Staniątecka w Staniątkach oraz podłęskie ulice Stawowa i Kolejowa (ostatni trakt stanie się pierwszym w powiecie wielickim woonerfem - przestrzenią publiczną, łączącą funkcje drogi, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców). W Podłężu powstanie także nowa droga (400 m).

Cały projekt zakończy się w listopadzie 2019 r. Gmina chce uruchomić wtedy busa dowożącego podróżnych z Niepołomic do pociągu w Podłężu.

Faktyczne prace związane z przebudową ul. Kolejowej w Niepołomicach rozpoczną się 25 czerwca. - Dużych utrudnień w ruchu nie będzie, ale na czas robót musimy skorygować trochę trasę przejazdu autobusu 211 - mówi wiceburmistrz Niepołomic Adam Twardowski.

Biskupice: autobus ma ruszyć na trasę jesienią tego roku

W tej gminie centra przesiadkowe nie będą duże, pomieszczą w sumie ponad 30 samochodów oraz 24 rowery.

Plac w systemie park&ride w Biskupicach jest już gotowy. Węzeł przesiadkowy wyposażony m.in. w wiaty przystankowe oraz stanowiska dla rowerów, wykonano w rejonie szkoły i siedziby straży pożarnej. Drugi w tej gminie taki parking powstaje w Trąbkach. Jego budowa zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

Wójt Biskupic Henryk Gawor mówi, że autobus dowożący mieszkańców do pociągu do Wieliczki powinien zostać uruchomiony we wrześniu lub październiku tego roku. - Prawdopodobnie będzie to linia dowozowa Kolei Małopolskich. Jeśli chodzi o trasę przejazdu analizowanych jest kilka wariantów m.in. przez Biskupice, Łazany, Sułów. Na razie nie ma w tej sprawie decyzji. Podejmie ją Rada Gminy - powiedział nam wójt Gawor.

Kłaj: połowa parkingu już za chwilę. Reszta od grudnia

W Kłaju centrum przesiadkowe, gdzie będą miejsca dla ok. 70 samochodów powstaje przy stacji PKP. To część większego projektu, w ramach którego remontowany jest m.in. zabytkowy budynek dworca.

Wójt Kłaja Zbigniew Strączek mówi, że wykonawca prac obiecał otworzyć połowę nowego parkingu jeszcze w czerwcu, natomiast z całości transportowej infrastruktury można będzie korzystać z końcem roku.

Pionierem jest Wieliczka

* Pierwszy w powiecie wielickim park&ride działa - na medal - w Wieliczce. Centrum przesiadkowe, gdzie jest prawie 300 miejsc dla aut powstało w 2013 roku, a rozkręciło się niedługo potem, po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Krakowa. Od grudnia 2014 Wieliczka we współpracy z Kolejami Małopolskimi otwiera stopniowo kolejne linie dowozowe na pociąg. Obecnie jest ich sześć.

* Gminne autobusy - od jesieni. Nowe P&R - do 2020 roku. Wieliczka jest teraz „na kupnie” 10 autobusów (ośmiu dużych i dwóch średnich), które mają wyruszyć na pilotażowe trasy we wrześniu br.
Gmina kupuje autobusowy tabor z pomocą unijną. Takie same jest źródło dotacji na budowę P&R przy stacjach kolejowych w Węgrzcach Wielkich, Kokotowie i na os. Bogucice oraz na pętlach autobusowych w sześciu sołectwach. Część tych prac powinna ruszyć w tym roku, a ostatnie zaplanowano w roku 2020.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W powiecie wielickim powstaną kolejne centra przesiadkowe [WIZUALIZACJE] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska