Nowe eksponaty zostały przekazane do muzeum przez rodzinę rzeźbiarza Antoniego Hyły. Zostały one zaprezentowane w willi Opolanka, bo znajduje się ona niedaleko miejsca, gdzie zmarł Tuwim. Ponadto w Opolance mieszkał Kornel Makuszyński, który znał się z Tuwimem i zmarł w tym samym roku – w 1953 roku.
- Julian Tuwim zmarł 27 grudnia 1953 roku. Zmarł właściwie po sąsiedzku, w willi Halama i dlatego też w związku z tą rocznicą chcieliśmy zaprosić państwa do naszej filii, by zobaczyć najnowszy eksponat. To maska pośmiertna Juliana Tuwima i Odlew jego prawej dłoni. Maskę zdjął rzeźbiarz zakopiański Antoni Hyła po tym, jak ciało poety zostało przewiezione do zakopiańskiej kostnicy – mówi Kinga Nędza-Sikoniowska z Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
Tuwim i Makuszyński znali się, choć należeli do zupełnie dwóch różnych światów w okresie międzywojennym, które dla jednego i dla drugiego stanowiły szczyt twórczości i popularności. - Należeli jednak do dwóch zupełnie różnych stronnictw i stolików kawiarnianych, gdyż Tuwim był skamandrytą, a Makuszyński bardziej zwolennikiem Narodowej Demokracji.
- Natomiast trzeba pamiętać, że Makuszyński przełamywał bariery, budował raczej mosty i przysiadł się do stolików, również osób o innych poglądach, często również do skamandrytów ku zaskoczeniu swoich przyjaciół – mówi Kinga Nędza-Sikoniowska.
Wystawę nowych eksponatów będzie można oglądać do końca lutego 2024 roku.
Zamieszanie w TVP a Sylwester Marzeń w Zakopanem. Czy koncer...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
