Zeszłotygodniowe wysokie temperatury połączone z opadami deszczu sprawiły, że pokrywa śnieżna w Tatrach bardzo szybko zmalała. Coraz więcej szczytów z koloru białego przybierało ciemne barwy.
Świeży opad śniegu
Wtorkowy poranek obudził mieszkańców podtatrza białymi szczytami górskimi. Giewont, na którym nie było już śniegu ponownie zrobił się lekko biały.
W Tatrach temperatura spadła poniżej zera stopni Celsjusza i padający deszcz zamienił się w śnieg. Warstwa świeżego śniegu wynosi zaledwie 1 cm, ale w najbliższych dniach ma się powiększyć. Średnia grubość pokrywy śnieżnej w Tatrach wynosi nieco ponad 50 cm.
Obowiązuje zagrożenie lawinowe
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego cały czas ogłaszają zagrożenie lawinowe. Do wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Powyżej tej wysokości obowiązuje drugi stopień.
- Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości - czytamy w komunikacie.
Ratownicy informują depozytach śnieżnych i o zagrożeniu schodzenia lawin gruntowych - Głównym problemem lawinowym będą depozyty z nawianego śniegu leżące w żlebach pod ścianami skalnymi i w okolicach grani. Poniżej 1700 m istnieje zagrożenie lawin gruntowych.
Czorsztyn stał się rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku...