Sytuację na Kasprowym Wierchu widać doskonale na zdjęciach opublikowanych przez IMGW. Zdjęcia zostały wykonane 12 kwietnia. Warstwa śniegu blokująca wyjście z budynku obserwatorium meteorologicznego robi wrażenie. Obecnie na szczycie Kasprowego Wierchu leży 2 metry śniegu. I nadal może go przybywać. Według prognoz w górach śnieg może sypnąć także w najbliższy weekend.
Kwietniowe zaspy w wyższych partiach gór to nic nadzwyczajnego. Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego zaznacza, że na wiosnę taka sytuacja w górach to rzecz normalna. - Kiedy tutaj w Zakopanem deszcz roztapiał pokrywę śnieżną, u góry dosypywało śniegu. Dla Zakopanego kulminacja pokrywy śnieżnej przypada najczęściej na luty, dla Hali Gąsienicowej jest to w marcu, a na Kasprowym Wierchu to najczęściej kwiecień - mówi przyrodnik.
Choć te dwa metry robią wrażenie, to tak na prawdę stosunkowo niewielka pokrywa. Bywało więcej. I to dużo więcej.
- W kwietniu 1995 roku na Kasprowym Wierchu zmierzyliśmy 355 cm śniegu. Rekord padł 31 marca 1939 roku, gdy na Kasprowym zmierzono aż 388 cm śniegu - mówi Marek Kot z TPN.
Topnienie śniegu w górach nastąpi najprawdopodobniej w okolicach końca kwietnia. Na Hali Gąsienicowej śnieg zacznie to zanikać w okolicach długiego weekendu majowego. Natomiast na Kasprowym Wierchu płaty śniegu będą zalegały jeszcze na początku czerwca.
Obecnie w górach zima trzyma się mocno, a wraz z nią wszystkie niebezpieczeństwa zimowe. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- Zalegający w wyższych partiach śnieg jest z reguły bardzo mokry i grząski. Mogą występować jednak miejsca, gdzie wciąż utrzymuje się warstwa twardego śniegu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr w partiach graniowych. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest częściowo wytopiony. Miejscami mogą występować oblodzenia. W godzinach popołudniowych tworzy się tam błoto pośniegowe, a szlakami spływa woda - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na Polanie Chochołowskiej krokusy walczą ze śniegiem. Czy w ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
