To już od piętnastu lat zakopiańskie kościoły stają się miejscem koncertów, które przyciągają mieszkańców Zakopanego oraz turystów. Zwyczaj kolędowania jest szczególnie żywy na Podhalu. Najstarszą jego formą jest chodzenie z szopką po domach. Grupa kolędników niesie dobrą nowinę o narodzinach Jezusa.
- Kolędowanie rozpoczniemy 24 grudnia koncertem Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” z Olczy w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem. Olczańską świątynię wypełnią radosne pieśni bożonarodzeniowe, jak i rozmaite góralskie pastorałki, które wprowadzą słuchacza w magię świąt Bożego Narodzenia - zapraszają organizatorzy.
W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie również dzielenia się opłatkiem, który pojawia się na polskich stołach w tę szczególną noc. Koncert poprzedzi uroczystą Mszę Świętą - tzw. pasterkę w oprawie góralskiej.
Podczas tegorocznej edycji będzie można posłuchać zarówno artystów związanych z Podhalem, jak również tych znanych z całej Polski. Wystąpią, m.in. Olga Bończyk, Agnieszka Przekupień, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Krywań, Kapela Hanki Wójciak, Hanna Zbyryt, Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy, Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” oraz zespoły Jedla, Zyngry i Tatrzańskie Smyki.
- Tradycyjnie już, 6 stycznia, odbędzie się także Orszak Trzech Króli z udziałem Zakopiańskich Zespołów Regionalnych. Wydarzenie co roku gromadzi tłumy mieszkańców i turystów, którzy biorą udział w barwnym korowodzie - mówią organizatorzy.
Koncerty festiwalowe będą odbywały się zazwyczaj w soboty i niedziele, ale także w piątki. Artyści będą występowali w zakopiańskich kościołach - m.in. w sanktuarium na Olczy, w sanktuarium św. Rodziny na Krupówkach, w kościołach na Harendzie, Chramcówkach, Antałówce. Festiwal potrwa do 2 lutego 2024 r.
Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu znaleźć można na stronie organizatora - www.festiwale.zakopane.pl.
Po raz X na stadionie w Kirach rozegrano zawody o Puchar Kościeliska
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
