Uroczystości zorganizowała Fundacja Pamięć i Wolność. W rodzinnej miejscowości Józefa Kurasia, w kościele św. Jadwigi Śląskiej, odprawiona została msza święta. Po nabożeństwie zebrani przeszli na cmentarz, gdzie odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty na grobach żołnierzy „Ognia” oraz na mogile zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji mieszkańców miejscowości.
W uroczystościach wziął udział zastępca dyrektora krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie - Cecylia Radoń. Był także obecny szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk. W trakcie spotkania został on odznaczony Krzyżem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1944-1963. Odznaczenie odebrał z rąk Marka Franczaka - syna ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka.
Józef Kuraś „Ogień” był jednym z najważniejszych dowódców podziemia niepodległościowego w Polsce. Zmarł 22 lutego 1947 r. w szpitalu w Nowym Targu. Dzień wcześniej w pobliskim Ostrowsku został otoczony przez grupę operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po nieudanych próbach wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł następnego dnia tuż po północy. Miejsca pochówku jego ciała nie udało się odnaleźć.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
