Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walce, czardasze i "O sole mio" w Parku Zdrojowym. Krakowianie tłumnie przybyli na wiedeński koncert

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Kilkaset osób przybyło na koncert z muzyką wiedeńską w Parku Zdrojowym na terenie dawnego uzdrowiska przy rondzie Matecznego przy ul. Wadowickiej. Podczas wydarzenia, na które zapraszała Krakowska Pijalnia Zdrojowa, wystąpiła Salonowa Orkiestra Camerata wraz z solistą Jackiem Ozimkowskim. Występy artystów zostały przyjęte przez widownię z wielkim aplauzem.

- Koncerty w Parku Zdrojowym to cudowna inicjatywa, która powstała w ramach współpracy pomiędzy Orkiestrą Salonową Camerata pod dyrekcją Wiesława Murzańskiego oraz dyrekcją Krakowskiej Pijalni Zdrojowej. Koncerty, tzw. poranki straussowskie, odbywają się tu cyklicznie co dwa tygodnie. Już bardzo gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie z nami - mówił Jacek Ozimkowski.

Podczas koncertu prezentowano muzykę wiedeńską, ale nie zabrakło też niespodzianek, takich jak m.in. wykonanie pieśni neapolitańskiej "’O sole mio ".

Salonowa Orkiestra Camerata pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego, to krakowska orkiestra powstała w 1986 roku, specjalizująca się w muzyce salonowej XIX i pierwszej połowy XX wieku. Orkiestra ma w repertuarze: czardasze, polki, walce, marsze i miniatury muzyki poważnej. Camerata koncertowała przez pierwszych pięć sezonów w Austrii, zgłębiając tajniki muzyki wiedeńskiej.

W Polsce, orkiestra występowała w różnych miejscach, na Wawelu, w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie, w pałacach: myśliwskim w Antoninie koło Ostrowa Wlkp., w Jabłonnie koło Warszawy i w Pszczynie. Salonowa Orkiestra Camerata, wielokrotnie występował w programach telewizyjnych i radiowych, ma także w swoim dorobku nagrania studyjne. Członkowie zespołu to soliści orkiestr kameralnych i Filharmonii Krakowskiej.

W repertuarze Jacka Ozimkowskiego znajdują się partie z oper: Haendla, Mozarta, Rossiniego,Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego , Prokofiewa , Pucciniego , Wagnera , Brittena, oraz wielu innych wybitnych kompozytorów. Od roku1996 do 2013- związany był z zespołem Capella Cracoviensis, z którym współpracuje do dziś. Współpracuje także z Operą Krakowską i Operą Wrocławską. Współpracował też z Teatrem Muzycznym w Gliwicach.

Koncerty w Parku Zdrojowym mają nawiązywać do spotkań muzycznych, jakie odbywały się tu za czasów Antoniego Matecznego. Wydarzenia rozpoczynają się zawsze o godz. 11, a wstęp jest bezpłatny. Terminy kolejnych koncertów: 27 sierpnia, 10 i 24 września.

Miasto przygotowało koncepcję Parku Grzegórzeckiego.

Kraków przygotowuje zagospodarowanie Parku Grzegórzeckiego. ...

Krakowska Pijalnia Zdrojowa pojawiła się na mapie Krakowa w 2021 roku. Natomiast historia czerpania ze źródeł naturalnej wody mineralnej sięga roku 1898, kiedy to Antoni Mateczny odkrył niezwykłą i unikatową na skalę światową wodę.

Pijalnia została usytuowana w pobliżu budynku byłego Zakładu Kąpielowego Wody Siarczano-Solankowej Antoniego Matecznego i w zamyśle architektonicznym przypomina dawny zakład.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska