Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciel się w cichociemnego i zagraj w nową grę IPN

Paweł Stachnik
W środę 14 lutego w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie odbyła się premiera gry planszowej zatytułowanej „Cichociemni. Spadochroniarze Armii Krajowej”.

Grę opracowano i wydano w krakowskim Oddziale Instytutu, a jej autorami są Łukasz Płatek i Piotr Żyłko z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

– Chcemy w ten sposób przypomnieć cichociemnych, żołnierzy Armii Krajowej, elitę podziemnego wojska. Owych 316 oficerów i żołnierzy, którzy zostali zrzuceni do kraju. Wydawałoby się, że wśród prawie 400 tys. żołnierzy AK, które nasze podziemne wojsko liczyło w momencie największego rozwoju, te 316 osób to niewiele. Ale jeśli spojrzymy na to, gdzie cichociemni byli, w jakich akcjach brali udział, jakie funkcje zajmowali, okaże się, że te 316 osób to był kręgosłup, na którym opierały się najważniejsze działania Armii Krajowej – mówił dyrektor Oddziału IPN w Krakowie prof. Filip Musiał.

Wśród zaproszonych gości był Sławomir Sędziak, syn cichociemnego ppłk. Stanisława Sędziaka, komendanta Okręgów Nowogródzkiego i Białostockiego AK–WiN, który wspominał swojego ojca.

- Pomysł na grę zrodził się z fascynacji życiem, wartościami, jakimi żyli i czynami tych niezwykłych żołnierzy. Gry planszowe przeżywają swój renesans. Mam nadzieję, że po naszą grę sięgną przedstawiciele wszystkich pokoleń, a podczas rozgrywki będą mogli się wiele nauczyć – opowiadał Łukasz Płatek, który opracował koncepcję i mechanikę gry.

Planszówka pozwala uczestnikom wcielić się w cichociemnych, przejść odpowiednie szkolenie i wziąć udział w misji do kraju. Po drodze czyhają na nich rozmaite niebezpieczeństwa: zła pogoda uniemożliwiająca lot lub skok, niemieckie lotnictwo, niewłaściwe miejsce zrzutu, łapanki, aresztowania, akcje zbrojne itd. Od umiejętności i taktyki gracza zależą szanse na ich uniknięcie. - Wyeliminowaliśmy kostkę, żeby nie było losowości i żeby nie było ahistoryczności – podkreślał Łukasz Płatek.
Twórcy gry dużą wagę przewiązywali do realiów. Wcześniej zapoznali się z fachową literaturą i wspomnieniami, a opracowując planszówkę trzymali się faktów historycznych. Gracze realizują więc prawdziwe misje z lat 1941-1944 (np. Plan powstania powszechnego „W”, Operacja „Ostra Brama”), rozgrywka zaś odbywa się na planszy z mapą II Rzeczypospolitej podzieloną na 16 Okręgów Armii Krajowej. Prawdziwe są też przebieg szkolenia, nazwy ośrodków ćwiczebnych, umiejętności skoczków, przebieg lotów itd.

Starannie opracowana edytorsko gra składa się m.in. z dużej kolorowej planszy, 12 drewnianych kolorowych pionków, 32 znaczników w kolorach graczy, 80 kartonowych żetonów, znacznika czasu oraz kilku talii kart (łącznie 275 kart).
Premiera planszówki odbyła się w 82. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Prezentacji gry towarzyszył przeprowadzony na Przystanku Historia miniturniej, w którym swoich sił w „Cichociemnych” próbowała młodzież z krakowskich klas mundurowych. Sprzęt i uzbrojenie prezentowała Jednostka Wojskowa „Nil” z Krakowa, obecni byli także przedstawiciele Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy ochotniczo, po specjalistycznym przeszkoleniu, byli zrzucani na spadochronach do kraju, gdzie służyli w szeregach Armii Krajowej realizując misje z zakresu sabotażu, dywersji, wywiadu i łączności. Niektórzy służyli jako oficerowie sztabowi. Cichociemni stanowili elitę podziemnego wojska. Z 316 zrzuconych do kraju podczas wojny zginęło 109, a po 1945 r. komunistyczne władze skazały na śmierć 19.

„Cichociemni” i inne gry planszowe Instytutu Pamięci Narodowej (m.in. „Kolejka”, Ogonek”, „Bitwa Warszawska”, „Niepodległa”, „ORP Orzeł”) prezentowane będą w dniach 1-3 marca na Festiwalu i Targach Gier Planszowych BookGame 2024 w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska