MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wesprzyj Klinikę Nefrologii Dziecięcej w Prokocimiu! Charytatywny koncert "Kolędy do Nieba" 29 stycznia w kościele św. Anny w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra MASO z Ukrainy
Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra MASO z Ukrainy Materiały prasowe
Już po raz dziewiąty odbędzie się w tym roku charytatywny koncert „Kolędy do Nieba”. Tym razem można będzie w nim wziąć udział w niedzielę 29 stycznia o godz. 17 w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Wystąpią podwawelscy artyści oraz gościnnie Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra MASO z Ukrainy.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

od 16 lat

Na pomysł organizowania w każdą ostatnią niedzielę stycznia koncertów charytatywnych na rzecz Kliniki Nefrologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu wpadła w połowie minionej dekady krakowska menedżerka Jolanta Janus, prowadząca firmę Arts et Artificem. Po raz pierwszy „Kolędy do Nieba” zabrzmiały w 2015 roku w kościele o. Bernardynów w Krakowie, a zaśpiewali je Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Podczas kwesty zebrano wówczas 20 tys. zł.

- Od tamtej pory wnętrza zabytkowych kościołów krakowskich są scenerią dla pięknego i zróżnicowanego gatunkowo repertuaru, począwszy od tradycyjnych kolęd po arcydzieła współczesnej muzyki i utwory wielkiej klasyki. Gramy wszystko: od Karpińskiego, poprzez Mozarta, Wieniawskiego i Piazzolę, po Morricone. Taka jest formuła tego projektu – tłumaczy Jolanta Janus.

W tym roku organizatorzy „Kolęd do Nieba” chcą zebrać fundusze na zakup wyposażenia gabinetu USG w klinice. Koszt głowicy podgrzewacza do żelu to ok. 46 tys. zł. Podczas ostatnich dwóch tygodni udało się pozyskać od sponsorów i partnerów koncertu 30 tys. zł – brakuje więc tylko 16 tys. zł.

- Na co jeszcze będziemy zbierać? Na malowanie pomieszczeń, doposażenie świetlicy w przybory szkolne i wymianę bielizny pościelowej, tak żeby stworzyć dzieciom jak najbliższe warunki domowe. W grę wchodzi również zakup wózka inwalidzkiego, który pomoże w przemieszczaniu się po szpitalu chorym dzieciom pomiędzy oddziałem a gabinetami diagnostycznym – dodaje Jolanta Janus.

Tegoroczny koncert wpisuje się w obchody 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Dlatego to właśnie jego kompozycje wypełnią niedzielny wieczór w kolegiacie św. Anny. Jak co roku wystąpią profesorowie Akademii Muzycznej w Krakowie i muzycy Filharmonii Krakowskiej: Renata Żełobowska–Orzechowska, Dorota Imiełowska i Mariusz Pędziałek oraz krakowski bard Leszek Długosz. Gościem specjalnym koncertu będzie ukraińska Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra MASO, którą poprowadzi Jurek Dybał.

Orkiestra przebywa w Polsce od 16 maja ubiegłego roku na podstawie porozumienia pomiędzy ministerstwami kultury Polski i Ukrainy z inicjatywy Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Ukraińscy muzycy dali już około 50 koncertów w Polsce i od trzech miesięcy są stypendystami Narodowego Centrum Muzyki i Tańca w Katowicach.

- Młodzi artyści pochodzą głównie ze wschodniej Ukrainy: z Charkowa, Chersonia, a nawet Doniecka, czyli z terenów dotkniętych najcięższymi działaniami wojennymi. Wielu z nich straciło swoje domy w Ukrainie. W Polsce biorą udział w projektach dla seniorów i dzieci, a także współpracują z Akademia Muzyczną w Katowicach. Są bardzo zaangażowani – podkreśla Jolanta Janus.

Koncert „Kolędy do Nieba” jest bezpłatny. Podczas jego trwania będzie trwała kwesta na wyznaczony cel. Klinikę Nefrologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu można również wesprzeć w dowolnym czasie wpłatą na konto Fundacji O Zdrowie Dziecka. Jego numer można znaleźć na jej stronie internetowej - www.ozdrowiedziecka.org. Dokonując przelewu należy tylko dodać dopisek „Kolędy do Nieba 2023”.

Głównymi partnerami cyklu "Kolędy do Nieba" są Województwo Małopolskie i Miasto Kraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska