https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Wieliczka. Na dniach otwarcie barwnego dworca. Jego otoczenie pozostanie ostatecznie po staremu

Jolanta Białek
Wielicki dworzec autobusowy, którego wyróżnik stanowi mozaikowy dach, zostanie otwarty lada dzień. Miasto zrezygnowało jednak z planowanych wcześniej zmian w otoczeniu nowego obiektu
Wielicki dworzec autobusowy, którego wyróżnik stanowi mozaikowy dach, zostanie otwarty lada dzień. Miasto zrezygnowało jednak z planowanych wcześniej zmian w otoczeniu nowego obiektu fot. UMiG Wieliczka
W budynku autobusowego dworca, wzniesionego w centrum Wieliczki trwają ostatnie przygotowania do otwarcia obiektu. Nie będzie tam jednak zapowiadanych punktów usługowych i gastronomicznych. Zmieniły się także plany miasta dotyczące zagospodarowania otoczenia nowego budynku: zrezygnowano z projektu wyburzeń punktów handlowych i toalet, znajdujących się w rejonie parkingu przy stacji kolejowej „Wieliczka – Rynek – Kopalnia”.

FLESZ - Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

od 16 lat

Rozbiórkę obiektów przy miejskim parkingu przy ul. Dembowskiego planowano latem tego roku. Potem termin prac prolongowano na 2022 rok. Teren zajmowany dziś przez punkty handlowe i toalety miał zostać przeznaczony pod miejsca postojowe, których dworzec – wybudowany na środku parkingu - miał „zabrać” według szacunków 10-15 proc.

- Ostatecznie okazało się jednak, że utraconych zostało tu tylko ok. 20 miejsc postojowych. Stąd zmiana planów odnośnie zagospodarowania terenów przy dworcu. Jedyne co zostanie tam wyburzone to jeden z obiektów sanitarnych, natomiast drugi – ten, w którym są prysznice – pozostanie i będzie wyremontowany – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Pierwszy w historii podkrakowskiego miasta budynek dworca autobusowego – z charakterystycznym, budzącym wiele kontrowersji kolorowym dachem i bardzo dużą przestrzenią do zagospodarowania (600 mkw.) – ma zostać otwarty w ciągu kilku dni.

- Dół budynku, gdzie będą także Punkt Informacji Turystycznej i punkt informacji komunikacyjnej, to miejsce dla pasażerów i turystów. Całą górę zajmie Wielicka Spółka Transportowa, która kończy już przeprowadzkę (z wynajmowanej siedziby – red.) oraz poszukiwania nowych pracowników, przede wszystkim kadry sprzątającej, bez której nie można otworzyć dworca. Nie będzie tam ostatecznie punktów gastronomicznych i usługowych, natomiast w przyszłości planujemy zagospodarować część poddasza dworca, gdzie teraz jest tylko kotłownia, na centrum monitoringu - wylicza burmistrz Wieliczki.

Miejski dworzec autobusowy powstał w ramach ostatniego etapu ogromnego programu komunikacyjnego realizowanego w gminie Wieliczka od kilku lat, z pomocą funduszy unijnych. Budowa dworca trwała 12 miesięcy, prace pochłonęły 5,5 mln zł. Obiekt stylizowany na neoklasyczny powstał w całości według zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz Wyczesany
Mi ten budynek bardzo się podoba. Nawiązuje do starej architektury miasta i pasuje do turystycznej natury miasta.

Jakieś nowoczesne szklane coś byłoby bardzo nie na miejscu.
w
wiesia
Pasuje jak kwiatek do kożucha. Zamiast wybudować obiekt w nowoczesnym stylu, dający miasteczku powiew świeżości, nowoczesności postawiono to coś udające i wprowadzające w błąd turystę który pomyśli,że to stary a odnowiony dworzec. jak dobrze, że odwołano tą idi..kę małopolską konserwator która nam to zafundowała.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska