„Niemcy i Sowieci - represje wobec obywateli polskich w czasie II wojny światowej” to kolejna wystawa planszowa w ramach cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”. Muzeum Żup Krakowskich prowadzi ten projekt od połowy 2016 roku, wespół z historykami z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym.
Przedsięwzięcie ma przybliżyć jak największej liczbie osób ważne dla Polski wydarzenia historyczne, mające wpływ na postrzeganie współczesnej rzeczywistości politycznej i relacji Polski z sąsiednimi krajami.
Wojenna ekspozycja była prezentowana wcześniej w Kopalni Soli. Na powierzchnię przetransportowano ją w tym tygodniu. Wystawa składa się z 18 plansz z archiwalnymi fotografiami i obszernymi opisami (w pięciu językach) wojennej rzeczywistości: od eksterminacji polskich elit, poprzez Holocaust, po obozy koncentracyjne.
- Ekspozycja pokazuje przerażający, zadziwiająco zbieżny i konsekwentnie realizowany obraz terroru obu agresorów: Niemców i Sowietów oraz współpracę Gestapo i NKWD w początkowym okresie II wojny - opowiadają pracownicy wielickiego muzeum.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach pracy muzeum.
ZOBACZ KONIECZNIE: